Św. Łukasz Ewangelista

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Niepołomice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niepołomice
Parafia
Opieki Matki Boskiej
Tagi
rzeźba małopolska rzeźba XX wieku sztuka małopolska sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
kościół, ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/09648
Kategoria
rzeźba
Czas powstania
pierwsza połowa XX wieku
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane i złocone
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Szczegółowe dzieje zabytku nie są znane. Figura powstała najprawdopodobniej w XX wieku.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, ustawiona na niewielkim, prostopadłościennym postumencie. Święty Łukasz Ewangelista ukazany całej postaci, frontalnie, w pozycji stojącej. Został przedstawiony jako dojrzały mężczyzna o ciemnych, lekko falowanych włosach oraz gęstej, kędzierzawej brodzie w kolorze ciemnobrązowym. Twarz o regularnych rysach i wzroku uniesionym ku górze. Ręce ugięte w łokciu podtrzymujące niewielki, drewniany krzyż z banderolą. Ewangelista ubrany jest w beżową szatę o długich rękawach oraz obszerny ciemnogranatowy płaszcz z bordową podszewką i złoconą lamówką dekorowaną dodatkowo geometrycznym ornamentem. Spod szat widoczne są bose stopy postaci. U stóp symbol św. Łukasza Ewangelisty – wół leżącego na otwartej księdze z piórem. Figura w pełni polichromowana.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Łukasz był lekarzem i malarzem, według tradycji malował portrety Matki Boskiej. Dopiero kilkanaście lat po śmierci Jezusa nawrócił się, przyjął chrzest, a następnie przyłączył się do św. Pawła i towarzyszył mu w podróżach. Jest autorem jednej z Ewangelii oraz Dziejów Apostolskich. W ikonografii przedstawiany jest wśród czterech innych ewangelistów z wizerunkiem wołu. Do jego atrybutów należą też księga, zwój pergaminu, paleta malarska i narzędzia pisarskie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Szczegółowe dzieje zabytku nie są znane. Figura powstała najprawdopodobniej w XX wieku i przedstawia św. Łukasza Ewangelistę. Był on lekarzem i malarzem, według tradycji malował portrety Matki Boskiej. Dopiero kilkanaście lat po śmierci Jezusa nawrócił się, przyjął chrzest, a następnie przyłączył się do św. Pawła i towarzyszył mu w podróżach. Jest autorem jednej z Ewangelii oraz Dziejów Apostolskich. W ikonografii przedstawiany jest wśród czterech innych ewangelistów z wizerunkiem wołu. Do jego atrybutów należą też księga, zwój pergaminu, paleta malarska i narzędzia pisarskie.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Natanek Piotr, "Informator Archidiecezji Krakowskiej 2000. Parafie i kościoły", Kraków 2000
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Św. Łukasz Ewangelista", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-lukasz-ewangelista-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności