Św. Katarzyna Sieneńska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Kacwin
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Parafia Wszystkich Świętych
Tagi
rzeźba XX wieku sztuka pierwszej połowy XX wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz przytęczowy północny
Identyfikator
DZIELO/02010
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1913 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Tyrol
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 160 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Katarzyny Sieneńskiej została wykonana w 1913 roku w Tyrolu razem z całym ołtarzem bocznym wybudowanym na miejsce spalonej nastawy.

Opis

Rzeźba delikatnie ścięta z tyłu, ustawiona na niskiej podstawie. Święta ukazana frontalnie, w kontrapoście, z pochyloną głową, obie ręce ma ugięte i lekko uniesione, w prawej trzyma krucyfiks. Twarz ma owalną, o dużych oczach skierowanych w dół, prostym, wąskim nosie i ustach. Ubrana jest w złocony habit z pelerynką i szkaplerzem, złocony płaszcz o dekoracyjnej bordiurze narzucony na ramiona oraz złocony welon. Na głowie ma brązową koronę cierniową. Polichromia ciała naturalistyczna.


Zarys problematyki artystycznej

Święta Katarzyna stanowiła wzór oddania się miłości Chrystusa, który dokonał z nią mistycznych zaślubin, przekazując jej obrączkę i czyniąc swoją posłanniczką. Święta odegrała wyjątkową rolę w dziejach Kościoła, ogłoszona została jednym z jego doktorów. Była szczególnie zaangażowana w walkę ze schizmą i politykę w czasach niewoli awiniońskiej papiestwa. Atrybutem świętej był różaniec oraz korona cierniowa, gdyż otrzymała stygmaty.
Figura świętej wpisuje się w ikonografię ołtarza Matki Boskiej Różańcowej. Często przedstawiano św. Katarzynę razem ze św. Dominikiem przed Matką Boską Różańcową, aby połączyć w jednym wizerunku najważniejszych przedstawicieli męskiego i żeńskiego zakonu dominikańskiego. Dzięki temu chciano również zestawić ze sobą założyciela zakonu i najbardziej czczoną świętą z kultem różańca, silnie propagowanym przez cały zakon dominikanów.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura św. Katarzyny Sieneńskiej została wykonana w 1913 roku w Tyrolu razem z całym ołtarzem bocznym wybudowanym na miejsce spalonej nastawy. Figura świętej wpisuje się w ikonografię ołtarza Matki Boskiej Różańcowej. Często przedstawiano św. Katarzynę razem ze św. Dominikiem przed Matką Boską Różańcową, aby połączyć w jednym wizerunku założyciela zakonu i najbardziej czczoną świętą z kultem różańca.

Bibliografia

Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Skorupa Andrzej, Monita Rafał, "Kacwin. Kościół Wszystkich Świętych", Kraków 2015

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Katarzyna Sieneńska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-katarzyna-sienenska-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności