Św. Józef z Dzieciątkiem

suski
Maków Podhalański
Maków Podhalański
Parafia Przemienienia Pańskiego (Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin)
rzeźba XIX wieku rzeźba XX wieku św. Józef
ołtarz boczny południowy
rzeźba
XIX/XX wiek
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
szerokość – 35 cm
Maria Działo
Domena Publiczna

Rzeźba powstała na przełomie XIX i XX wieku. Umieszczono ją po lewej stronie ołtarza bocznego, który pierwotnie nosił wezwanie św. Jana Chrzciciela. W 1936 roku wezwanie ołtarza zmieniono na Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Rzeźba pełna, ustawiona na prostopadłościennym cokole o ściętych narożach. Święty Józef został ukazany w postawie stojącej, w delikatnym kontrapoście, z Dzieciątkiem Jezus na prawym ręku, w lewej ręce, wyciągniętej przed siebie trzyma gałązkę białej lilii. Ma twarz okoloną krótką brodą, małe usta i długi nos. Włosy średniej długości, ciemnobrązowe, zasłaniają uszy. Święty Józef ubrany jest w fioletową, długą suknię z długimi rękawami oraz jasnobrązowy płaszcz, na brzegu zdobiony stylizowaną wicią roślinną. Dzieciątko Jezus zwrócone jest trzy czwarte w lewo, w pozycji siedzącej, z prawą ręką wzniesioną w geście błogosławieństwa, lewą wspartą na jabłku królewskim. Ubrane jest w długą, białą sukienkę, obwiedzioną na brzegach złotą lamówką. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.

Rzeźba św. Józefa powstała na przełomie XIX i XX wieku. Święty Józef przedstawiony jest w tradycyjnym typie ikonograficznym z Dzieciątkiem Jezus na ręku, mającym ukazać go jako opiekuna Zbawiciela oraz z białą lilią w dłoni, symbolem czystości. Kwitnąca laska nawiązuje też do historii wyboru męża dla Marii. Nakazano przybyć do świątyni wszystkim niezamężnym mężczyznom z rodu Dawida, a każdy z nich otrzymał laskę. Laska św. Józefa zakwitła, co zostało odczytane jako wybór. Niestety nie są znane atrybucja i pochodzenie rzeźby.

Dobry, prawdopodobnie niezachowany oryginalny kwiat lilii.

Rzeźba św. Józefa powstała na przełomie XIX i XX wieku. Umieszczono ją po lewej stronie ołtarza bocznego, który pierwotnie nosił wezwanie św. Jana Chrzciciela. W 1936 roku wezwanie ołtarza zmieniono na Najświętszego Serca Pana Jezusa. Święty Józef przedstawiony jest w tradycyjnym typie ikonograficznym z Dzieciątkiem Jezus na ręku, mającym ukazać go jako opiekuna Zbawiciela oraz z białą lilią w dłoni, symbolem czystości.

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Maria Działo, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-9