Św. Józef

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zielonki
Miejscowość
Korzkiew
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Krowodrza
Parafia
Parafia Św. Jana Chrzciciela
Tagi
malarstwo XVIII wieku św. Józef
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/14525
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
początek XVIII wieku
Technika i materiał
olej na desce
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Obraz wraz z całą nastawą powstał na początku XVIII wieku. Ołtarz wymieniany jest w aktach wizytacji biskupich z 1727, 1748 i 1783 roku. W ostatniej opisano, że nastawa była pomalowana na kolor biały i złocona: „Ołtarz czwarty. na dwóch gradusach z mensą drewnianą niekonsekrowaną w rzeźbie stolarskiej, biało malowany i złocony, w którym obraz S. Józefa”. Ołtarz jest również wymieniany w inwentarzach kościelnych (1791, 1828, 1836, 1843, 1844). Informacje o sukience umieszczonej na postaciach św. Józefa i Dzieciątka pojawiły się po raz pierwszy w inwentarzu kościelnym z 1791 roku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta. W centrum półpostaciowe, frontalne przedstawienie św. Józefa z Dzieciątkiem. Święty na prawej ręce podtrzymuje Dzieciątko Jezus i obejmuje je lewą dłonią. W prawej dłoni trzyma lilię. Twarz o rysach dojrzałego mężczyzny, pociągła, ze zmarszczonym czołem, okolona krótkim zarostem i długimi włosami. Dzieciątko półnagie, ze skrzyżowanymi nóżkami, rączkami chwytające za twarz św. Józefa. Twarz okrągła z pełnymi policzkami, okolona krótkimi, jasnymi i kędzierzawymi włosami. Na postacie nałożone drewniane i srebrzone sukienki ozdobione gęstą wicią roślinną z poduszką zakończoną na rogach chwostami pod Dzieciątkiem. W lewym górnym rogu obrazu nadlatująca gołębica Ducha Świętego z wiązką promieni skierowaną w stronę św. Józefa. Nad głowami św. Józefa i Dzieciątka półkoliste, promieniste nimby ze złoconej blachy, takie same ozdoby nałożone na gałązkę lilii i wiązkę promieni odchodzącą od gołębicy. W tle pochmurne i ciemne niebo z rozświetloną partią w lewym, górnym narożu obrazu. Rama drewniana, ażurowa, złocona.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz św. Józefa jest umieszczony w nastawie ołtarzowej z początku XVIII wieku, która stanowi przykład przełamania dotychczasowej konwencji budowania struktur ołtarzowych. Zarzucono w niej wykorzystywanie porządków architektonicznych na poczet rozbudowanej ramy o bardzo bujnych splotach akantu. Święty Józef został przedstawiony w tradycyjnej konwencji ikonograficznej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, mającym ukazać go jako opiekuna Syna Bożego oraz z białą lilią w dłoni, symbolem czystości. Niestety nie są znane atrybucja i pochodzenie obrazu. Sukienka nałożona na postacie pochodzi z lat około 1750-1775 i została wykonana w stylu rokokowym.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dostateczny, znaczne pociemnienie warstwy malarskiej, spękania farby.

Streszczenie

Obraz św. Józefa jest umieszczony w nastawie ołtarzowej z początku XVIII wieku. Święty Józef został przedstawiony w tradycyjnej konwencji ikonograficznej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, mającym ukazać go jako opiekuna Syna Bożego oraz z białą lilią w dłoni, symbolem czystości. Niestety nie są znane atrybucja i pochodzenie obrazu. Sukienka nałożona na postacie pochodzi z lat około 1750-1775 i została wykonana w stylu rokokowym.

Bibliografia

Szlezynger Piotr, "Kościół pod wezwaniem Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Korzkwi", Kraków 2004
Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian , "Sztuka Ziemi Krakowskiej", Kraków 1982
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016
Wiśniewski Jan, "Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Olkuskiem", Marjówka Opoczyńska 1933
Kornecki Marian , "Sztuka sakralna", Kraków 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Józef", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności