Św. Jan Ewangelista

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba późnobarokowa św. Jan Ewangelista
Miejsce przechowywania
ołtarz główny nowego kościoła
Identyfikator
DZIELO/08377
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – około 125 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Figura była pierwotnie ustawiona w bocznym, lewym ołtarzu w starym kościele. Do nowej świątyni została przeniesiona w 1971 roku, a po 2008 roku przeprowadzono jej konserwację.

Opis

Rzeźba drążona na cokole z przedstawieniem św. Jana Ewangelisty w całej postaci. Figura w kontrapoście, w skręcie w prawo, z głową zwróconą w tę samą stronę; w lewej wyciągniętej w bok ręce trzyma księgę, prawą unosi do boku. Głowę ma lekko przechyloną; twarz młodzieńczą, szczupłą z wysokim czołem, o szeroko otwartych, ciemnych oczach, wąskim nosie i niewielkich ustach. Twarz jest okolona włosami układającymi się w spływające na plecy fale. Święty jest ubrany w długą, przylegającą do ciała tunikę z kołnierzykiem oraz płaszcz przewiązany diagonalnie z prawego ramienia przez plecy i wokół lewego biodra, zatknięty z przodu za pasek. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, szaty złocone, księga brązowo-złota, karty białe. Z uwagi na swoje aktualne ustawienie na ołtarzu głównym wydrążenie zostało zasłonięte zamalowanym na złoto materiałem.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Jan, który z reguły bywa przedstawiany jako młodzieniec, był uczniem Chrystusa i jako jedyny wytrwał pod krzyżem aż do jego śmierci. Był autorem Ewangelii, trzech Listów oraz treści Apokalipsy. W przedstawieniu nie towarzyszy mu atrybut w postaci orła, po którym można go najłatwiej rozpoznać.
Elegancka, ożywiona poza wzbogacona teatralnym gestem lewej ręki i kontrapost charakteryzują rzeźbę XVIII wieku. O silnych związkach z tradycją barokową świadczą układ sukni podkreślającej budowę ciała oraz obszerny, łamany grubymi fałdami ma ramieniu i biodrze płaszcz, dzięki czemu nadano statycznej postaci dynamiki. Pierwotnie rzeźba była ustawiona w ołtarzu bocznym w starym kościele w Suchej Beskidzkiej. Do nowego została przeniesiona po przekomponowaniu ołtarza.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, po 2008 roku przeprowadzono jej konserwację.

Streszczenie

Późnobarokowa figura św. Jana Ewangelisty była pierwotnie ustawiona w bocznym, lewym ołtarzu w starym kościele. Została przeniesiona i ustawiona na ołtarzu nowego kościoła w 1971 roku.

Bibliografia

Harasimczyk Jerzy Henryk , "Zespół klasztorno-kościelny Sucha Beskidzka", Krosno 2002
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Sucha Beskidzka i okolice", Sucha Beskidzka 2004
Leśniakiewicz Marcin , "Sucha Beskidzka", Sucha Beskidzka 2008

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Jan Ewangelista", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-ewangelista-18

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności