Figura była pierwotnie ustawiona w bocznym, lewym ołtarzu w starym kościele. Do nowej świątyni została przeniesiona w 1971 roku, a po 2008 roku przeprowadzono jej konserwację.
Rzeźba drążona na cokole z przedstawieniem św. Jana Ewangelisty w całej postaci. Figura w kontrapoście, w skręcie w prawo, z głową zwróconą w tę samą stronę; w lewej wyciągniętej w bok ręce trzyma księgę, prawą unosi do boku. Głowę ma lekko przechyloną; twarz młodzieńczą, szczupłą z wysokim czołem, o szeroko otwartych, ciemnych oczach, wąskim nosie i niewielkich ustach. Twarz jest okolona włosami układającymi się w spływające na plecy fale. Święty jest ubrany w długą, przylegającą do ciała tunikę z kołnierzykiem oraz płaszcz przewiązany diagonalnie z prawego ramienia przez plecy i wokół lewego biodra, zatknięty z przodu za pasek. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, szaty złocone, księga brązowo-złota, karty białe. Z uwagi na swoje aktualne ustawienie na ołtarzu głównym wydrążenie zostało zasłonięte zamalowanym na złoto materiałem.
Święty Jan, który z reguły bywa przedstawiany jako młodzieniec, był uczniem Chrystusa i jako jedyny wytrwał pod krzyżem aż do jego śmierci. Był autorem Ewangelii, trzech Listów oraz treści Apokalipsy. W przedstawieniu nie towarzyszy mu atrybut w postaci orła, po którym można go najłatwiej rozpoznać.
Elegancka, ożywiona poza wzbogacona teatralnym gestem lewej ręki i kontrapost charakteryzują rzeźbę XVIII wieku. O silnych związkach z tradycją barokową świadczą układ sukni podkreślającej budowę ciała oraz obszerny, łamany grubymi fałdami ma ramieniu i biodrze płaszcz, dzięki czemu nadano statycznej postaci dynamiki. Pierwotnie rzeźba była ustawiona w ołtarzu bocznym w starym kościele w Suchej Beskidzkiej. Do nowego została przeniesiona po przekomponowaniu ołtarza.
Dobry, po 2008 roku przeprowadzono jej konserwację.
Późnobarokowa figura św. Jana Ewangelisty była pierwotnie ustawiona w bocznym, lewym ołtarzu w starym kościele. Została przeniesiona i ustawiona na ołtarzu nowego kościoła w 1971 roku.
Agata Felczyńska, "Św. Jan Ewangelista", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-ewangelista-18