Św. biskup

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Wieliczka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Św. Sebastiana
Tagi
rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny w południowo-wschodnim narożniku nawy
Identyfikator
DZIELO/09067
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XIX wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
wysokość – 33 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Niewielka figura św. biskupa powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Najpewniej w latach 1902-1910, podczas remontu świątyni i jej wyposażenia została wtórnie umieszczona na belkowaniu ołtarza Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

Opis

Figura jest pełnoplastyczna, ustawiona na profilowanym cokole na planie prostokąta. Święty przedstawiony w całej postaci, zwrócony jest frontalnie, w kontrapoście, z głową skierowaną w prawo. Obie ręce wyciąga przed siebie, w prawej trzyma pastorał. Twarz ma pociągłą, o oczach skierowanych w dół, dużym, garbatym nosie i niewielkich ustach, okoloną długą brodą uformowaną w pojedyncze pukle, opadającą na pierś oraz krótkimi, silnie kręconymi włosami. Święty ubrany jest w strój biskupa: białą albę przepasaną w talii, czerwoną stułę, czerwoną kapę z niebieską podszewką, zapiętą na piersi, na głowie ma czerwoną infułę. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźbę charakteryzuje dobry poziom wykonania, objawiający się w dopracowaniu elementów twarzy o indywidualnych rysach oraz miękko rzeźbionych włosach i brodzie, a także w dbałości o szczegóły stroju, takie jak chociażby wyrzeźbiony kaptur kapy z chwostem.
Niewielkie rozmiary tej rzeźby pozwalają domyślać się, że pierwotnie mogła służyć prywatnej dewocji.
Figura przedstawia świętego w stroju biskupa, jakkolwiek brak atrybutu nie pozwala na jego identyfikację.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ubytki warstwy polichromii, silne zabrudzenia, ubytki mechaniczne – brak krzywaśni pastorału oraz części stuły, pęknięta infuła.


Streszczenie

Niewielka figura św. biskupa powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Najpewniej w latach 1902-1910 podczas remontu świątyni i wyposażenia została wtórnie umieszczona na belkowaniu ołtarza Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Figura przedstawia świętego w stroju biskupa, jakkolwiek brak atrybutu nie pozwala na jej identyfikację.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. biskup", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-biskup-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności