Ołtarz początkowo miał wezwanie św. Kingi lub św. Antoniego.
Ołtarz przyścienny, architektoniczny, jednoosiowy, jednokondygnacjowy ze zwieńczeniem. Retabulum ustawione na wysokim, dwukondygnacjowym cokole o wyższej kondygnacji dolnej, z dwoma postumentami wyodrębnionymi po bokach; powierzchnia cokołu dekorowana płycinami w kształcie prostokątów. Cokół przerwany w środku drzwiami do zakrystii ze skrzydłami w formie pionowych prostokątów podzielonych – każde skrzydło – na osiem mniejszych pól. Pole centralne ołtarza wypełnia obraz z przedstawieniem św. Kingi odkrywającej złoża soli. Obraz ujęty w ramę w kształcie pionowego prostokąta zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami; poniżej wstęga z inskrypcją „S(ANCTA) CUNEGUNDA ORA PRO NOBIS”. Pole z obrazem flankowane jest parami kolumn korynckich, z których zewnętrzne są wysunięte do przodu. Przed nie występują do przodu konsole na których ustawiono rzeźby św. Wojciecha i św. Stanisława. Kolumny dźwigają belkowanie przełamane na ich osiach i wygięte ku górze na linii płytkiego łuku odcinkowego powyżej obrazu; pośrodku łuku dekoracja w formie dużej muszli. Na fryzie przełamanych fragmentów belkowania plakiety utworzone z dekoracji roślinnej; na osiach wewnętrznych kolumn, ponad belkowaniem, wazony z kwiatami. Ponad kolumnami zewnętrznymi i belkowaniem widoczne rozsunięte odcinki półkolistego, pękniętego przyczółka, na których posadowiono figurki aniołków. Pomiędzy odcinkami przyczółka zwieńczenie o formie ścianki w ogólnym kształcie zbliżonej do trapezu, o wklęsłych bokach zakończonych u dołu wolutami, zamkniętej łukiem nadwieszonym; ścianka od góry zwieńczona częściowo niepełnym belkowaniem. Owalne pole pośrodku zwieńczenia wypełnia obraz z przedstawieniem św. Floriana; po bokach ramy rozmieszczone główki anielskie i plakiety z dekoracją roślinną. Ponad obrazem, na tle gzymsu belkowania od góry zamykającego zwieńczenie, widoczny medalion z monogramem Chrystusa otoczony obłokami, na tle glorii promienistej.
Struktura retabulum malowana na kolor niebieski; profile, kolumny, ornamenty, detale złocone; figury oraz gloria złocone i srebrzone.
Ołtarz wykonano w XIX wieku, jednak odwołano się do typu struktury wykształconej i z powodzeniem stosowanej w epoce nowożytnej: konstruując nastawę jednokondygnacjową, z większym obrazem w polu środkowym i mniejszym w zwieńczeniu. Ołtarz flankują kolumny, przed którymi stoją figury świętych, a szczyt wieńczy gloria promienista. Świadomy powrót do zarzuconych form barokowych, niekoniecznie polegający na wiernym powtórzeniu elementów i sposobów ich łączenia, czyni go dziełem neobarokowym. Ołtarz charakteryzuje spójna treść ideowa podkreślająca szczególne znacznie, jakie pracujący górnicy przywiązywali do niektórych świętych. W polu centralnym obraz przedstawiający moment odkrycia złóż soli przez św. Kingę, patronkę górników i wielicko-bocheńskiego ośrodka solnego, której kult rozwijał się od średniowiecza. W zwieńczeniu znajduje się wizerunek św. Floriana, który jest patronem strażaków chroniących i ratujących pracujących górników podczas pożarów, dawniej zdarzających się w kopalniach często i szczególnie niebezpiecznych. Na tle kolumn ustawiono figury dwóch świętych patronów Polski - św. Stanisława i św. Wojciecha, którzy towarzysząc św. Kindze mieli wpisać ją w poczet najważniejszych świętych. Ołtarz powstał w tym samym warsztacie, co symetrycznie ustawiony ołtarz Matki Boskiej Śnieżnej, którego strukturę powtarza. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że oba są dziełem tego samego warsztatu. Ołtarz o bardzo podobnej strukturze znajduje się również w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Dobczycach.
Dobry.
Ołtarz został wykonany w 1852 roku i był fundacją górników wielickich. Jego struktura wykorzystuje, wciąż popularne w tym czasie na prowincji, wzory sztuki nowożytnej. Charakteryzuje go spójna treść ideowa, powstał w tym samym warsztacie, co symetrycznie ustawiony ołtarz Matki Boskiej Różańcowej.
Agata Felczyńska, "Ołtarz przytęczowy lewy św. Kunegundy (Kingi lub tzw. żeleźników)", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-przyteczowy-lewy-sw-kunegundy-kingi-lub-tzw-zeleznikow