Epitafium upamiętniające Rafała Estreichera, lekarza i botanika, ufundowane po jego śmierci w 1852 roku.
Epitafium złożone z prostokątnej podstawy z wykrojoną od dołu wnęką wypełnioną muszlą i tablicy w kształcie stojącego prostokąta zakończonego uszakami i łukiem, półkolistym nadwieszonym z okrągłym polem na portret, łuk zakończony krzyżem. W polu Inskrypcja „Pamięci / Alojzego Rafała Estreichera / ur(odzonego) w Krakowie 1785 r(oku) / Fil(ozofii) i Med(ycyny) D(okto)ra Professora zwyczajnego / przez lat 36 w Uniwersytecie Jagiellonskim, / Zoologii Botaniki Mineralogii, / Dyrektora Ogrodu Botanicznego, / wielu Towarzystw uczonych Członka, / który zaufaniem Kollegów powołany / sprawował godność Rektora Uniwersytetu, / Senatora Rzeczy Pospolitej Krakowskiej / i kilkakrotnie Dziekana Wydziału, / a jako Professór wysłużony / umarł w Krakowie w d(niu) 1. Sierpnia 1852 r(oku)”. Na podstawie kuta sygnatura „E(dward) Stehlik”.
Epitafium o prostych formach wywodzących się z antyku, popularnych w okresie klasycyzmu i romantyzmu. Dolna część z niszą przywołuje popularne wśród krakowskich kamieniarzy rozwiązania z półkoliście wyciętą niszą na urnę (nagrobek Rybińskiego we Włocławku, 1824). Natomiast górna naśladuje proste, antyczne stelle nagrobne z akroterionami, które w tym dziele uproszczono do schodkowo kształtowanych uszaków. Twórca epitafium Edward Stehlik, jeden z najwybitniejszych krakowskich kamieniarzy w XIX wieku, chętnie wprowadzał motywy antyczne do swoich dzieł.
Józef Skrabski, "Epitafium Alojzego Rafała Estreichera", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-alojzego-rafala-estreichera