Ołtarz przytęczowy lewy św. Jana Chrzciciela

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
ołtarz boczny sztuka XVIII wieku
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/08369
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 2,5 m
wysokość – około 5 m
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz został odnowiony i ozłocony zupełnie ze składek w 1858 roku. W 1984 roku Jerzy Szablowski wymienił w polu głównym ołtarza obrazy św. Augustyna i św. Jana Nepomucena. W latach 1986-1987 były prowadzone prace konserwatorskie przy strukturze i obrazach, podjęli się ich konserwatorzy B. Jaskowska i Z. Jaskowski. W trakcie kolejnej konserwacji zmieniono polichromię struktury oraz antepedium z kremowego i białego na odcienie niebieskiego z imitacją marmoryzacji. W latach siedemdziesiątych XX wieku w ołtarzu znajdował się obraz św. Jana Nepomucena, a w 2004 roku wymieniano już w tym miejscu wizerunek św. Jana Chrzciciela. Przynajmniej do 2004 roku w zwieńczeniu znajdowały się inne rzeźby aniołków. Po 2008 roku ołtarz był poddany konserwacji, w czasie której utrzymano, choć przyciemniono niebieską kolorystykę i uczyniono ją bardziej zróżnicowaną. Zamieniono również miejscami figury świętych, a św. Wojciechowi przemieniono atrybuty. W 2008 roku głównym przedstawieniem ołtarza był obraz św. Józefa, a na zasuwie był widoczny dziś obraz św. Jana Chrzciciela. Nieznacznie przemalowano antepedium.

Opis

Nastawa ołtarzowa jednoosiowa, jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem, na podwójnym cokole. Mensa drewniana, prostopadłościenna. Antepedium w formie leżącego prostokąta ujęte profilowaną ramą. W polu płaskorzeźbiona półpostać św. Augustyna ujętego u spodu płatkami kwiatu, flankowana banderolami. W prawej, uniesionej ręce trzyma księgę, lewą, ugiętą przytrzymuje pastorał, dłonią przyciska do piersi gorejące serce. Święty ukazany został jako starzec. Twarz ma pociągłą, okoloną krótką brodą, włosy sięgające szyi. Ubrany jest w niebieską tunikę i przerzucony przez ramiona płaszcz ze złoconą lamówką. Pole wypełnione jest płaskorzeźbionymi łodygami z kwiatami. Kondygnacja nastawy o wklęsłym licu, ujęta parą zwielokrotnionych pilastrów oraz stojącą przed nimi parą kolumn o kapitelach kompozytowych. Podpory dźwigają pełne belkowanie o silnie wysuniętym gzymsie, wyłamane na ich osi oraz przerwany przyczółek na linii kolumn. Po zewnętrznej stronie kolumn figury św. Wojciecha po lewej i św. Stanisława po prawej. W polu środkowym nisza w formie stojącego prostokąta otoczona profilowaną ramą; wewnątrz mniejszy obraz z przedstawieniem św. Jana Chrzciciela w profilowanym obramieniu w kształcie stojącego prostokąta. Zwieńczenie w kształcie stojącego prostokąta ujętego spływami wolutowymi, zamknięte gzymsem utworzonym ze zwróconych do siebie wolut; zakończone glorią promienistą z okrągłym polem z napisem „IHS” w otoczeniu obłoków. W polu zwieńczenia obraz z przedstawieniem św. Grzegorza w profilowanej ramie w formie stojącego prostokąta o wklęsłych bokach i narożach, zamkniętej łukiem nadwieszonym. Kondygnacja ujęta ażurowymi uszami utworzonymi z motywów roślinnych i karbowanej wstęgi. W partii belkowania nad polem środkowym rocaille'owy kartusz. Nad obrazem w zwieńczeniu muszla i kampanule; woluty dekorowane festonami. Struktura polichromowana na kolor jasnoniebieski; trzony kolumn, antepedium i profile na niebiesko; ornamentyka i profile złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz najpierw nosił wezwanie św. Józefa, później kult koncentrował się w nim wokół wizerunku św. Jana Nepomucena, obecnie jego głównym przedstawieniem jest obraz ukazujący św. Jana Chrzciciela.
Projektując ołtarz odwołano się do typu struktury wykształconej i z powodzeniem stosowanej w epoce nowożytnej, konstruując nastawę jednokondygnacyjną, z obrazem w polu środkowym i rozbudowanym zwieńczeniem z glorią promienistą. Dynamiczna struktura, którą tworzą skośnie ustawione podpory, silnie wyłamane belkowanie czy też kształt zwieńczenia dowodzi, że jest to dzieło osiemnastowieczne. Wykorzystanie do dekoracji struktury motywów rocaille’a, kampanuli i karbowanej wstążki, z których utworzono między innymi uszaki i obramienie kartusza czynią dzieło przykładem stylu rokokowego. Strukturę ołtarza przytęczowego prawego powtarza odpowiadający mu ołtarz lewy.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ołtarz został odnowiony i ozłocony zupełnie ze składek w 1858 roku. W latach 1986-1987 prace konserwatorskie przy strukturze i obrazach podjęli konserwatorzy B. Jaskowska i Z. Jaskowski. Podczas kolejnej konserwacji zmieniono polichromię struktury oraz antepedium z kremowego i białego na odcienie niebieskiego z imitacją marmoryzacji. Po 2008 roku ołtarz był poddany konserwacji, w czasie której utrzymano, choć przyciemniono niebieską kolorystykę i uczyniono ją bardziej zróżnicowaną. Zamieniono również miejscami figury świętych, a św. Wojciechowi przemieniono atrybuty.

Streszczenie

Ołtarz przytęczowy lewy starego kościoła w Suchej Beskidzkiej został wykonany w drugiej połowie XVIII wieku i przeszedł wiele przemian. Nowożytna struktura została uzupełniona o dekoracje popularne w okresie rokoka.

Bibliografia

Woźniak Barbara, Wysmołek Grzegorz , "Sucha Beskidzka. Portret miasta", Sucha Beskidzka 2017
Woźniak Barbara, "Sucha Beskidzka. Historia i współczesność", Sucha Beskidzka 2010
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Zespół klasztorno-kościelny Sucha Beskidzka", Krosno 2002
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Sucha Beskidzka i okolice", Sucha Beskidzka 2004
Woźniak Barbara, Leśniakiewicz Marcin, "Parafia w Suchej Beskidzkiej", Wadowice 2008
Szablowski Jerzy, "Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny, t. 3: Powiat żywiecki", Warszawa 1948

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Inwentarz kościoła parafialnego w Suchy według inwentarza z 1838 z dodatkiem zmian od tego czasu zaszłych, 1868

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Ołtarz przytęczowy lewy św. Jana Chrzciciela", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-przyteczowy-lewy-sw-jana-chrzciciela

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności