Rzeźba powstała wraz z całą nastawą ołtarzową około 1728 roku. O rzeźbach w kaplicy bocznej w kościele w Orawce wspominali w latach pięćdziesiątych XX wieku, wędrujący po terenie Spisza Halina Pieńkowska i Tadeusz Staich: „Ołtarz zapełniony jest ornamentyką barokową, splotami rzeźbionych akantów, ludowymi postaciami świętych, o wybałuszonych oczach. Szaty ich są drobno fałdowane, a dalekie echa gotyckie widoczne w kontrapoście i płynnym ruchu. Figury białych aniołów o grubych, chłopskich rysach twarzy – pozbawione wyrazu – przygniatają swoją wielkością”.
Rzeźba drążona, ustawiona na prostopadłościennym postumencie dekorowanym od przodu akantową konsolką. Prorok ustawiony frontalnie o silnie skręconej sylwetce. W prawym ręku trzyma srebrzoną puszkę, a w lewej opuszczonej w dół otwartą księgę. Twarz znacznie wydłużona o ekspresyjnym wyrazie, okolona jasnobrązowymi włosami i brodą. Ubrany jest w długą, białą suknię z kołnierzem oraz swobodnie zarzucony na plecy złocony płaszcz. Karnacja naturalistyczna, szata biała, płaszcz i detale stroju złocone, atrybuty srebrzone i złocone.
Po bokach ołtarza w kaplicy Matki Boskiej Bolesnej, nad bramkami ustawiono rzeźby dwóch postaci bibilijnych. Po prawej Melchizedeka, natomiast trudności w identyfikacji sprawia figura po lewej stronie. Prawdopodobnie przedstawia jednego z proroków biblijnych. Rzeźbę charakteryzuje silnie wygięta sylwetka i typowy dla jej twórcy sposób rzeźbienia fizjonomii. Figura powstała w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim.
Dobry.
Rzeźba powstała wraz z całą nastawą ołtarzową około 1728 roku. Prawdopodobnie przedstawia jednego z proroków biblijnych. Figura powstała w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim.
Maria Działo, "Nieznany prorok", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nieznany-prorok