Nieznany prorok

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Jabłonka
Miejscowość
Orawka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Jana Chrzciciela
Tagi
prorok rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz w kaplicy, lewa bramka
Identyfikator
DZIELO/04983
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
około 1728 roku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Rzeźba powstała wraz z całą nastawą ołtarzową około 1728 roku. O rzeźbach w kaplicy bocznej w kościele w Orawce wspominali w latach pięćdziesiątych XX wieku, wędrujący po terenie Spisza Halina Pieńkowska i Tadeusz Staich: „Ołtarz zapełniony jest ornamentyką barokową, splotami rzeźbionych akantów, ludowymi postaciami świętych, o wybałuszonych oczach. Szaty ich są drobno fałdowane, a dalekie echa gotyckie widoczne w kontrapoście i płynnym ruchu. Figury białych aniołów o grubych, chłopskich rysach twarzy – pozbawione wyrazu – przygniatają swoją wielkością”.

Opis

Rzeźba drążona, ustawiona na prostopadłościennym postumencie dekorowanym od przodu akantową konsolką. Prorok ustawiony frontalnie o silnie skręconej sylwetce. W prawym ręku trzyma srebrzoną puszkę, a w lewej opuszczonej w dół otwartą księgę. Twarz znacznie wydłużona o ekspresyjnym wyrazie, okolona jasnobrązowymi włosami i brodą. Ubrany jest w długą, białą suknię z kołnierzem oraz swobodnie zarzucony na plecy złocony płaszcz. Karnacja naturalistyczna, szata biała, płaszcz i detale stroju złocone, atrybuty srebrzone i złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Po bokach ołtarza w kaplicy Matki Boskiej Bolesnej, nad bramkami ustawiono rzeźby dwóch postaci bibilijnych. Po prawej Melchizedeka, natomiast trudności w identyfikacji sprawia figura po lewej stronie. Prawdopodobnie przedstawia jednego z proroków biblijnych. Rzeźbę charakteryzuje silnie wygięta sylwetka i typowy dla jej twórcy sposób rzeźbienia fizjonomii. Figura powstała w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rzeźba powstała wraz z całą nastawą ołtarzową około 1728 roku. Prawdopodobnie przedstawia jednego z proroków biblijnych. Figura powstała w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim.

Bibliografia

Pieńkowska Hanna, Staich Tadeusz, "Drogami skalnej ziemi. Podtatrzańska włóczęga krajoznawcza", Kraków 1956
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Trajdos Tadeusz, Pieńkowska Hanna, "Kościół w Orawce", Kraków 1999
Monita Rafał, Skorupa Andrzej, "Orawka. Kościół św. Jana Chrzciciela", Kraków 2015
Skorupa Andrzej, "Kościoły polskiej Orawy", Kraków 1997

Jak cytować?

Maria Działo, "Nieznany prorok", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nieznany-prorok

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności