Nieznany święty

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Kalwaria Zebrzydowska
Miejscowość
Brody
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny przy północnej ścianie nawy
Identyfikator
DZIELO/00950
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
trzecia ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
Małopolska
Wymiary podstawowe
wysokość – 138 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźbę nieznanego świętego umieszczono w nastawie ołtarzowej z trzeciej ćwierci XVIII wieku. Po drugiej stronie ołtarza jest ustawiona rzeźba drugiego, również nieznanego świętego. Obie pochodzą z tego samego warsztatu rzeźbiarskiego. W polu głównym ołtarza znajduje się obraz przedstawiający Zwiastowanie, a w zwieńczeniu Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny.

Opis

Rzeźba drążona, ustawiona na prostopadłościennym cokole. Figura ukazana frontalnie, w silnym kontrapoście z prawą nogą ugiętą w kolanie, z głową skierowaną w lewo, z dwoma rękami wyciągniętymi w prawą stronę. Twarz szczupła, pociągła, wyraźnie zarysowane linie łuków brwiowych, nosa i kości policzkowych; oczy niewielkie, głęboko osadzone, nos wąski, prosty, usta pełne, rozchylone; okolona krótką, kręconą brodą. Włosy krótkie, głęboko rzeźbione w pojedyncze pukle, opadające na plecy. Święty ubrany jest w suknię rozchyloną na piersi, z kołnierzykiem; przepasaną szarfą w talii; rękawy długie z podwiniętym brzegiem; tkanina ściśle przylegająca do ciała, marszczona, silnie drapowana. Płaszcz przerzucony przez lewe ramię, otaczający postać i zawinięty na prawym boku, z fragmentem upiętym u pasa; tkanina silnie drapowana, o wywiniętym brzegu i rozwianych fragmentach. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, szata złocona.

Zarys problematyki artystycznej

Niestety w dotychczasowych badaniach nad wyposażeniem kościoła w Brodach nie ustalono autorów dekoracji rzeźbiarskiej ołtarzy bocznych. Również rozpoznanie ikonograficzne jest utrudnione, ze względu na brak cech charakterystycznych i rozpoznawalnych atrybutów. Rzeźbę cechuje delikatnie poruszony, choć stateczny układ ciała. Ekspresja dzieła wyrażona jest natomiast w partii szat o obfitych draperiach oraz w wysublimowanym układzie palców dłoni. Sposób rzeźbienia może wskazywać na trzecią ćwierć XVIII wieku.

Streszczenie

Rzeźba nieznanego świętego powstała prawdopodobnie w trzeciej ćwierci XVIII wieku. Niestety w dotychczasowych badaniach nad wyposażeniem kościoła w Brodach nie ustalono autorów dekoracji rzeźbiarskiej ołtarzy bocznych. Również rozpoznanie ikonograficzne jest utrudnione, ze względu na brak cech charakterystycznych i rozpoznawalnych atrybutów.

Jak cytować?

Maria Działo, "Nieznany święty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nieznany-swiety-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności