Nieznany święty

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Miejscowość
Tenczynek
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny Matki Boskiej
Identyfikator
DZIELO/08824
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
lata czterdzieste XVIII wieku
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane, złocone
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Figura nieznanego świętego (być może apostoła) powstała z przeznaczeniem dla ołtarza wzniesionego do nowego murowanego kościoła, którego budowę rozpoczęto w 1728 roku. Ołtarz Matki Boskiej wspomniano w inwentarzu kościoła z 1748 roku, zatem powstał przed tą datą, ale nie był wówczas jeszcze pomalowany.

Opis

Figura ukazuje mężczyznę w całej postaci, w kontrapoście, ubranego w długą suknię przewiązaną w pasie i płaszcz spięty na piersiach, z otwartą księgą na prawej dłoni, z lewą przytrzymującą na biodrach płaszcz. Głowa zwrócona w lewo, ku górze, okolona długą, falującą brodą.

Zarys problematyki artystycznej

Cechy formalne figury nieznanego świętego (być może jednego z apostołów) w ołtarzu Matki Boskiej wskazują na autorstwo Ludwika Ladislawa, rzeźbiarza pochodzącego z Opawy, czynnego w Krakowie od 1741 roku. Do cech tych należy sposób kształtowania wydłużonej sylwety, miękko modelowanych szat z zaoblonymi marszczeniami, długich i głębokich fałd kształtowanych równolegle. W tenczyńskiej figurze sposób modelowania twarzy o wydatnym płaskim nosie, z oczami o mocno zaznaczonych powiekach i charakterystycznych pogrubionych brwiach oraz krótkiej brodzie i kręconych wąsach jest niemal identyczny z figurami św. Jana Nepomucena i św. Jana Kantego w ołtarzu św. Jana Chrzciciela w kościele Mariackim w Krakowie, które Ladislawowi przypisała Anna Dettloff. Te same cechy odnaleźć można w zespole jego rzeźb w ołtarzu głównym kolegiaty w Sandomierzu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura niezidentyfikowanego świętego (być może jednego z apostołów) powstała zapewne w latach czterdziestych XVIII wieku w warsztacie mało znanego rzeźbiarza Ludwika Ladislawa z Opawy, działającego w Krakowie od 1741 roku, autora dekoracji rzeźbiarskiej ołtarza głównego kolegiaty w Sandomierzu.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Nieznany święty ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nieznany-swiety-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności