Matka Boska Niepokalanie Poczęta

kościół
rzeźba
XIX wiek
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej powstała zapewne w XIX wieku.

Figura ustawiona na kuli. Maria zwrócona w trzech czwartych w prawo, w kontrapoście, lewą stopą depcze głowę węża, ręce ma skrzyżowane na piersi. Twarz ma owalną, o małych oczach skierowanych w dół, niewielkim nosie i ustach, okoloną długimi włosami, opadającymi na ramiona. Ubrana jest w różową suknię o złoconych lamówkach, obficie fałdowaną, przewiązaną w talii. Na głowę i ramiona ma narzucony zielony płaszcz ze złoconą lamówką, opadający wzdłuż boków i zawieszony na prawym przedramieniu. Polichromia ciała naturalistyczna.

Ikonografia Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej kształtowała się w sztukach plastycznych pod wpływem jej kultu, kilka wieków przed ogłoszeniem dogmatu o Niepolanym Poczęciu, co miało miejsce dopiero w 1854 roku. Wizerunek Niepokalanej opierał się na średniowiecznych przedstawieniach Niewiasty Apokaliptycznej, dlatego symbole tej ostatniej, takie jak chociażby smok (później wąż) zostały stałymi elementami ikonografii Immaculaty. Figura reprezentuje samodzielny wizerunek Marii, bez towarzyszących jej innych postaci, biblijnych symboli, Dzieciątka Jezus, ani nawet puttów czy nadlatującej gołębicy Ducha Świętego. Maria została ukazana sama, z pochyloną głową oraz gestem dłoni oznaczającym akceptację.
Figura Matki Bożej jest niezwykle zbliżona pod względem formalnym do rzeźby Anioła Stróża z chłopcem z tego samego kościoła. Obie maja w taki sam sposób rzeźbione rysy twarzy, włosy oraz kształtowane szaty, dlatego można założyć, że zostały wykonane przez tego samego rzeźbiarza.

Duże zniszczenia polichromii: łuszczenie się, liczne ubytki warstwy malarskiej i gruntu, zabrudzenia i przetarcia złoceń, ubytki mechaniczne, silne zabrudzenia.

Figura Matki Boskiej powstała zapewne w XIX wieku. Reprezentuje samodzielny wizerunek Marii, bez towarzyszących jej innych postaci, biblijnych symboli, Dzieciątka Jezus, ani nawet puttów czy nadlatującej gołębicy Ducha Świętego. Maria została ukazana sama, z pochyloną głową oraz z gestem dłoni oznaczającym akceptację.

Biernacka Małgorzata, Dziubecki Tomasz, Graczyk Hanna, Pasierb Janusz Stanisław, "Maryja Matka Chrystusa", Warszawa 1987

Paulina Kluz, "Matka Boska Niepokalanie Poczęta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-niepokalanie-poczeta-5