Figura Anioła Stróża z dzieckiem powstała w XIX wieku.
Figury anioła i dziecka ustawione są na niskich, osobnych podstawach. Anioł zwrócony jest frontalnie, z pochyloną głową skierowaną w lewo, w kontrapoście. Prawą rękę unosi w geście wskazującym, lewą trzyma za rączkę stojącego po jego lewej stronie chłopca. Twarz ma owalną, o niewielkich oczach skierowanych w dół, małym nosie i ustach, okoloną krótkimi, kręconymi włosami. Ma niewielką głowę osadzoną na długiej szyi. Ubrany jest w niebieską tunikę ze złoconymi lamówkami, z krótkimi rękawami, odsłaniającą nogi powyżej kolan. Wokół talii ma pancerz z trzema piórami, na prawym ramieniu ma zawieszony czerwony płaszcz, na nogach sandały. Skrzydła ma duże, złożone po bokach postaci. Po lewej stronie anioła stoi chłopiec zwrócony w trzech czwartych w lewo, w wykroku, z uniesionymi obiema rękami. Twarz ma owalną o niewielkich oczach skierowanych w dół, małym nosie i ustach, okoloną krótkimi włosami. Ubrany jest w zieloną szatę przewiązaną przez prawe ramię, sięgającą kolan. Polichromia ciała figur naturalistyczna.
Wiara w istnienie Aniołów Stróżów oparta jest na różnych tekstach, w tym na Księdze Hioba – „Gdy ma on swego anioła,
obrońcę jednego z tysiąca” (Hi 33, 23). Dotyczy ona istnienia aniołów, którzy są indywidualnymi opiekunami każdego człowieka przez całe jego życie.
Ikonografia Anioła Stróża często przedstawia tegoż w scenie, kiedy chroni on dziecko lub dzieci idące nad przepaścią, aby nie spadły w dół. Podobnie omawiana figura, w której anioł trzyma za rękę dziecko stojące przy krawędzi, aby nie upadło.
Figura Anioła Stróża jest niezwykle zbliżona pod względem formalnym do rzeźby Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z tego samego kościoła. Obie mają w taki sam sposób rzeźbione rysy twarzy, włosy oraz kształtowane szaty, dlatego można założyć, że zostały wykonane przez tego samego rzeźbiarza.
Liczne ubytki warstwy polichromii i gruntu, przetarcia, ślady po drewnojadach, silne zabrudzenia, ubytki mechaniczne.
Figura Anioła Stróża z dzieckiem powstała w XIX wieku. Wiara w Anioła Stróża oparta na tekstach biblijnych, dotyczy istnienia aniołów, którzy są indywidualnymi opiekunami każdego człowieka przez całe jego życie. Ikonografia Anioła Stróża często przedstawia tegoż w scenie, kiedy chroni on dziecko lub dzieci idące nad przepaścią, aby nie spadły w dół.
Paulina Kluz, "Anioł Stróż", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/aniol-stroz