Anioł Stróż

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Tokarnia
Miejscowość
Tokarnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Pcim
Parafia
Parafia Matki Boskiej Śnieżnej
Tagi
Anioł Stróż rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/14676
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figura Anioła Stróża z dzieckiem powstała w XIX wieku.

Opis

Figury anioła i dziecka ustawione są na niskich, osobnych podstawach. Anioł zwrócony jest frontalnie, z pochyloną głową skierowaną w lewo, w kontrapoście. Prawą rękę unosi w geście wskazującym, lewą trzyma za rączkę stojącego po jego lewej stronie chłopca. Twarz ma owalną, o niewielkich oczach skierowanych w dół, małym nosie i ustach, okoloną krótkimi, kręconymi włosami. Ma niewielką głowę osadzoną na długiej szyi. Ubrany jest w niebieską tunikę ze złoconymi lamówkami, z krótkimi rękawami, odsłaniającą nogi powyżej kolan. Wokół talii ma pancerz z trzema piórami, na prawym ramieniu ma zawieszony czerwony płaszcz, na nogach sandały. Skrzydła ma duże, złożone po bokach postaci. Po lewej stronie anioła stoi chłopiec zwrócony w trzech czwartych w lewo, w wykroku, z uniesionymi obiema rękami. Twarz ma owalną o niewielkich oczach skierowanych w dół, małym nosie i ustach, okoloną krótkimi włosami. Ubrany jest w zieloną szatę przewiązaną przez prawe ramię, sięgającą kolan. Polichromia ciała figur naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Wiara w istnienie Aniołów Stróżów oparta jest na różnych tekstach, w tym na Księdze Hioba – „Gdy ma on swego anioła,
obrońcę jednego z tysiąca” (Hi 33, 23). Dotyczy ona istnienia aniołów, którzy są indywidualnymi opiekunami każdego człowieka przez całe jego życie.
Ikonografia Anioła Stróża często przedstawia tegoż w scenie, kiedy chroni on dziecko lub dzieci idące nad przepaścią, aby nie spadły w dół. Podobnie omawiana figura, w której anioł trzyma za rękę dziecko stojące przy krawędzi, aby nie upadło.
Figura Anioła Stróża jest niezwykle zbliżona pod względem formalnym do rzeźby Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z tego samego kościoła. Obie mają w taki sam sposób rzeźbione rysy twarzy, włosy oraz kształtowane szaty, dlatego można założyć, że zostały wykonane przez tego samego rzeźbiarza.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Liczne ubytki warstwy polichromii i gruntu, przetarcia, ślady po drewnojadach, silne zabrudzenia, ubytki mechaniczne.

Streszczenie

Figura Anioła Stróża z dzieckiem powstała w XIX wieku. Wiara w Anioła Stróża oparta na tekstach biblijnych, dotyczy istnienia aniołów, którzy są indywidualnymi opiekunami każdego człowieka przez całe jego życie. Ikonografia Anioła Stróża często przedstawia tegoż w scenie, kiedy chroni on dziecko lub dzieci idące nad przepaścią, aby nie spadły w dół.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Anioł Stróż", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/aniol-stroz

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności