Dzwonnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Tokarnia
Miejscowość
Tokarnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Pcim
Parafia
Parafia Matki Boskiej Śnieżnej
Tagi
architektura drewniana dzwonnica
Miejsce przechowywania
otoczenia kościoła
Identyfikator
DZIELO/14648
Kategoria
dzwonnica
Ilość
1
Czas powstania
1969 rok
Technika i materiał
drewno, konstrukcja słupowo-ramowa, szalowanie z listwowaniem; blacha
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzwonnica została wybudowana w 1969 roku według projektu architekta Janusza Smulskiego. Pierwotnie stała obok zachodniej ściany dawnego drewnianego kościoła w Tokarni, który został przeniesiony do skansenu w Zubrzycy Górnej w 2006 roku.

Opis

Dzwonnica drewniana, konstrukcji słupowo-ramowej, ściany szalowane z listwowaniem, więźba dachowa drewniana. Założona na planie kwadratu, na kamiennym podmurowaniu, przesłoniętym okapowym daszkiem gontowym. Ściany zwężające się ku górze, przepasane okapowym daszkiem gontowym w trzech czwartych wysokości. Zwieńczona blaszanym hełmem baniastym zakończonym szpikulcem z kulą i krzyżem. Otwór drzwiowy w ścianie południowej o wykroju stojącego prostokąta zamknięty drzwiami dwuskrzydłowymi, nakryty okapowym daszkiem gontowym. Do drzwi prowadzą czterostopniowe, kamienne schody. Otwory głosowe w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym, po dwa na każdej ścianie w najwyższej partii dzwonnicy.

Zarys problematyki artystycznej

Kościołom bezwieżowym (jakim był dawny drewniany kościół w Tokarni) zazwyczaj towarzyszyły wolnostojące dzwonnice. Ich podstawowym zadaniem było pomieszczenie dzwonów, ale często też przyziemie pełniło funkcję magazynu, w którym składowano różne przedmioty kościelne. W omawianej dzwonnicy trzymano feretrony i figurę Chrystusa na osiołku palmowym.
Dzwonnica w Tokarni została wybudowana na wzór osiemnastowiecznych. Posiada klasyczną dla konstrukcji słupowej formę jednokondygnacyjnej wieży zwężającej się ku górze, która nakryta była dachem lub hełmem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Dzwonnica została wybudowana w 1969 roku według projektu architekta Janusza Smulskiego. Pierwotnie stała obok zachodniej ściany dawnego drewnianego kościoła w Tokarni. Została wybudowana na wzór osiemnastowiecznych dzwonnic.

Bibliografia

Filipek Sławomir, "Obraz Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni. Studium nad ikonografią „Salus Populi Romani”", Kraków 2017
Brykowski Ryszard, Kornecki Marian, "Drewniane kościoły w Małopolsce Południowej", Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1984
Kornecki Marian, "Kościoły drewniane w Małopolsce", Kraków 2000

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Dzwonnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/dzwonnica-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności