Kościół Matki Boskiej Śnieżnej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Tokarnia
Miejscowość
Tokarnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Pcim
Parafia
Parafia Matki Boskiej Śnieżnej
Tagi
architektura XXI wieku
Identyfikator
DZIELO/14647
Kategoria
kościół
Ilość
1
Czas powstania
2001-2006
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Nową świątynię w Tokarni wybudowano w latach 2001-2006 według projektu Wacława Serugi z inicjatywy proboszcza Jerzego Wyporka. Kościół był konsekrowany 13 maja 2006. W 2007 roku dawną, drewnianą świątynię rozebrano i przeniesiono do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.

Opis

Kościół murowany, tynkowany, trójnawowy, bazylikowy. Prezbiterium prostokątne, zamknięte prosto, do północnej ściany przylega zakrystia. Nawa główna na planie prostokąta, o szerokości prezbiterium, nawy boczne węższe i krótsze. Na ich zakończeniu dostawione dwie wieże na planie kwadratu. Do południowej ściany korpusu nawowego przylega prostokątna kaplica, ustawiona pod kątem, otwarta do nawy prostokątnym prześwitem, z drzwiami w dolnej połowie i oknem w górnej. Prezbiterium i nawa główna sklepione kolebkowo z lunetami, nawy boczne kolebkowo. Nawa główna oddzielona od bocznych czterema parami kolumn. Parapet chóru muzycznego w zachodniej części nawy. Posadzka z płyt ceramicznych.
Fasada zakończona trójkątnym szczytem. Na osi portal w formie stojącego prostokąta zamkniętego trójkątnie, w opasce tynkowej. W dolnej połowie dwuskrzydłowe drzwi, górna połowa przeszklona, podzielona na kwatery. Wieże pięciokondygnacyjne. Z wąskimi, przeszklonymi prześwitami przez cztery pierwsze kondygnacje na dwóch bokach. W piątej po dwa otwory dzwonne w formie stojącego prostokąta na każdej z czterech ścian. Wieże zwieńczone daszkami czterospadowymi oraz latarniami z otworami dzwonnymi, zakończonymi dachami wieżowymi z krzyżami. Pomiędzy fasadą a wieżami wąskie partie muru z przeszklonymi prześwitami. Na elewacjach bocznych nawy głównej, ponad dachami naw bocznych po trzy okna w formie wydłużonego leżącego prostokąta. Na elewacji północnej duże okno w formie leżącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym. Kaplica południowa z wejściem na ścianie zachodniej, w formie drewnianego portalu w kształcie stojącego prostokąta, z dwuskrzydłowymi drzwiami, z kwadratowym oknem ponad. Na jej ścianie południowej dwa duże okna w kształcie leżącego prostokąta, na dwóch poziomach. Elewacja wschodnia zakończona trójkątnym szczytem.
Nawa główna i prezbiterium nakryte dachami dwuspadowymi, nawy boczne pulpitowymi, kaplica dwuspadowym. Pomiędzy nawą a prezbiterium wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, nakryta dachem wieżowym.




Streszczenie

Nową świątynię w Tokarni wybudowano w latach 2001-2006 według projektu Wacława Serugi z inicjatywy proboszcza Jerzego Wyporka. Kościół był konsekrowany 13 maja 2006.

Bibliografia

Filipek Sławomir, "Obraz Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni. Studium nad ikonografią „Salus Populi Romani”", Kraków 2017

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Kościół Matki Boskiej Śnieżnej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/kosciol-matki-boskiej-snieznej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności