Portret biskupa Franciszka Sonika

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Igołomia-Wawrzeńczyce
Miejscowość
Wawrzeńczyce
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Św. Marii Magdaleny
Tagi
Franciszek Sonik malarstwo portretowe
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/08906
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1942 rok (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 55 cm
wysokość – 75 cm
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, w którego polu ukazano siedzącego na tronie, ujętego w półpostaci biskupa Franciszka Sonika. Duchowny w ugiętych i uniesionych na wysokość klatki piersiowej rękach trzyma otwarty modlitewnik. Głowę ma okoloną z krótkimi, ciemnymi włosami, lekko pochyloną do przodu, wzrok skierowany na widza. Twarz podłużna, szczupła, oczy małe, nos długi, usta wąskie, zamknięte; na czole zmarszczki, bruzdy wokół ust. Ubrany jest w haftowaną rokietę z czerwoną podszewką oraz purpurowy mantolet, na głowie ma purpurową piuskę. Na szyi nosi zawieszony na grubym łańcuchu krzyż pektoralny, a na prawej dłoni pierścień biskupi. Tło obrazu jest jednolite, ciemne. W prawym, dolnym rogu sygnatura „1942 / A. B[…]wska”. Obraz jest ujęty w złoconą, profilowaną ramę, dekorowaną w narożach plakietami utworzonymi z ornamentu roślinnego i wolutami na środku każdej krawędzi, od wewnątrz zdobioną rzędem jajownika.

Zarys problematyki artystycznej

Przedstawiony na portrecie biskup Franciszek Sonik urodził się w 1885 roku w Wawrzeńczycach. Do gimnazjum uczęszczał już w Pińczowie, od 1902 roku uczył się w Seminarium Duchownym w Kielcach, a pięć lat później wyjechał do Akademii Duchownej w Petersburgu, gdzie 5 marca 1911 został wyświęcony na kapłana. W latach 1911-1930 był wikariuszem parafii katedralnej w Kielcach i kapelanem tamtejszego biskupa, prowadził również wykłady w seminarium. 16 grudnia 1935 został mianowany biskupem pomocniczym kieleckim i w 1936 roku przyjął sakrę biskupią w kieleckiej katedrze. W latach 1937-1938 i 1951-1956 pełnił rolę wikariusza kapitulnego tamtejszej diecezji. Zmarł w 1957 roku i został pochowany w Kielcach.
Obraz, na którym został przedstawiony jest dobrym przykładam malarstwa portretowego XX wieku. Cechuje go podejście realistyczne – dokładnie oddano rysy twarzy oraz detale stroju. Model został wydobyty światłem z ciemnego, neutralnego tła, uwagę przyciągają zwłaszcza partie ciała.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz zabrudzony, niewielkie ubytki warstwy malarskiej.

Streszczenie

Portret Franciszka Sonika, biskupa diecezji kieleckiej urodzonego w Wawrzeńczycach, został namalowany w 1942 roku przez nieznaną artystkę (A. B[…]wską). Dzieło jest dobrym przykładam malarstwa portretowego XX wieku. Cechuje je podejście realistyczne, uwagę przyciągają zwłaszcza wydobyte światłem partie ciała.

Bibliografia

Nitecki Piotr, " Biskupi kościoła w Polsce w latach 965-1999. Słownik biograficzny", Warszawa 2000
Krasowski Krzysztof, "Biskupi katoliccy II Rzeczypospolitej. Słownik biograficzny", Poznań 1996

Jak cytować?

"Portret biskupa Franciszka Sonika", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-biskupa-franciszka-sonika

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności