Epitafium Franciszka Dominika Doeninga i Katarzyny z Czurlik Doening

1849 rok
Fundator
rodzina zmarłych
marmur dębnicki, techniki kamieniarskie, złocenie
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Tablica wykonana w / lub po 1849 roku i wmurowana w ścianę kościoła.

Tablica epitafijna w kształcie stojącego prostokąta, w polu wyznaczonym złotą, malowaną ramką inskrypcja: „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Franciszek Dominik / DOENING / zmarły 14. Września 1848. r(oku) / i żona jego / Katarzyna z Czurlik / DOENING / zmarła 6. Stycznia 1849. r(oku) / Ich dzieci i wnuki / proszą przechodniów / o Zdrowaś Marya!"

Jedna z 29 znajdujących się w wielickim kościele tablic upamiętniająca małżeństwo Franciszka i Katarzynę Doening. Są to w większości, jak i w tym przypadku, proste epitafia zawierające podstawowe informacje o zmarłych.
Omawiana tablica została wykonana z tzw. czarnego marmuru dębnickiego, czyli wapienia w kolorze czarnym, który z racji swej nietypowej właściwości polerowania do połysku nazywano marmurem. Wydobywano go w Dębniku koło Krzeszowic, w kamieniołomach należących od XVII wieku do 1953 roku do karmelitów bosych z Czernej. Materiał był niezwykle popularny w sztuce polskiej w XVII i XVIII wieku.

Dobry.

Prosta tablica epitafijna poświęcona małżeństwu Franciszkowi i Katarzynie Doeningom zmarłym w 1848 i 1849 roku została ufundowana przez rodzinę i wykonana z tzw. czarnego marmuru dębnickiego.

Kalwajtys Elżbieta, Ochniak Klementyna, "Kościół p.w. św. Klemensa w Wieliczce (architektura i wyposażenie)" , „Studia i Materiały do Dziejów Żup Solnych w Polsce” , s. 29-116

Agata Felczyńska, "Epitafium Franciszka Dominika Doeninga i Katarzyny z Czurlik Doening", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-franciszka-dominika-doeninga-i-katarzyny-z-czurlik-doening