Stacje drogi krzyżowej w formie płaskorzeźbionych scen ujętych rozbudowanym obramieniem. Przedstawienia ograniczają się do najważniejszych osób, ukazanych w całej postaci i bliskim planie, na jednolitym, nieco ciemniejszym od reszty tle. Sposób ukazania postaci nosi cechy sztuki ludowej, ich pozy są sztywne, twarze zwrócone do widza, szaty marszczą się drobnymi fałdami. Postacie, ich ubrania oraz elementy scen zachowują naturalny kolor drewna, jedynie ubrania i nimb Chrystusa podkreślono złoceniem. Sceny zakomponowano w obramienie przypominające kapliczkę – na podstawie i pod daszkiem dekorowanymi lambrekinem, ujęte po bokach ażurową wicią roślinną. Poniżej podstawy numer sceny, a powyżej kielich z zatkniętym krzyżem łacińskim otacza i łączy w całość podobna wić. Lambrekin, krzyż oraz cyfry rzymskie złocone, reszta w kolorze naturalnego drewna.
Dobry.
Stacje drogi krzyżowej zostały wykonane w drugiej połowie XIX wieku przez mieszkających i tworzących w Ponikwi rzeźbiarzy Piotra i Jędrzeja Sikorów. Przybrały formę płaskorzeźbionych scen ujętych rozbudowanym obramieniem, które przypomina kapliczkę; sposób ukazania postaci nosi cechy sztuki ludowej.
Agata Felczyńska , "Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-12