ks. Jan Puchała

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Brzeszcze
Miejscowość
Brzeszcze
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Urbana
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/24018
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
lata sześćdziesiąte XX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 50,3 cm
wysokość – 68 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 49,5 cm
Szerokość bez ramy – 40,5 cm
Autor noty katalogowej
ks. Szymon Tracz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Portret ks. Jana Puchały, proboszcza w Brzeszczach w latach 1878-1892 wykonano najprawdopodobniej w latach sześćdziesiątych XX jako uzupełnienie galerii portretów proboszczów w zakrystii.

Opis

Portret uzyskał kształt stojącego prostokąta ujętego w złoconą, profilowaną ramę. Na ciemnym tle rozjaśnionym wokoło głowy przedstawiono w popiersiu duchownego ujętego w trzech czwartych w lewo. Jest to dojrzały mężczyzna z pociągłą twarzą z bardzo wysokim, łysym czołem z krótkimi włosami zaczesanymi w niewielką grzywkę i odsłaniającymi lewe ucho. Jego twarz charakteryzuje jasna karnacja, wydatny nos, wąskie usta i niebieskie oczy. Ubrany jest w czarną sutannę z białą koloratką pod szyją.

Zarys problematyki artystycznej

Portret ks. Jana Puchały stanowi przykład reprezentacyjnego wizerunku duszpasterza, jakie dość często wykonywano na przełomie XIX i XX wieku na terenie Galicji. Tradycja powstawania podobnych przedstawień była kontynuowana w następnych dziesięcioleciach. Wizerunek przynależy do ciekawego zespołu dwunastu portretów wykonanych zasadniczo w okresie międzywojennym i w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Portret ks. Jana Puchały, proboszcza w Brzeszczach w latach 1878-1892 wykonano najprawdopodobniej wraz z częścią portretów zawieszonymi w zakrystii w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Jak cytować?

ks. Szymon Tracz, "ks. Jan Puchała", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ks-jan-puchala

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności