Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Tomice
Miejscowość
Radocza
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Północ
Parafia
Przemienienia Pańskiego
Tagi
krucyfiks rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
na zewnętrznej ścianie prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/13643
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek (?)
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
wysokość – 145 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Krucyfiks prawdopodobnie powstał w XVIII wieku. Do dzieła doprawiono nowy krzyż oraz titulus. Rzeźba została przemalowana przez miejscowego malarza w 1974 roku.

Opis

Figura Chrystusa na prostym krzyżu umieszczona na zewnątrz kościoła. Rzeźba Chrystusa przybita do krzyża trzema gwoździami, ukazana w typie Cristo morto. Ciało w głębokim zwisie, sylwetka wydłużona o delikatnie podkreślonej anatomii, nogi lekko ugięte w kolanach, stopy założone prawa na lewą. Chrystus ma głowę przechyloną na prawe ramię. Twarz szczupła z wąskim i długim nosem, zamkniętymi oczami, rozchylonymi ustami, okolona krótką brodą. Włosy długie, spływające na prawe ramię i plecy skręconymi lokami, na głowie założona korona cierniowa. Perizonium zawiązane na węzeł na prawym boku, z jednym końcem opadającym wzdłuż prawej nogi. Z boku, dłoni, stóp i spod korony cierniowej spływają strużki krwi. Rzeźba prawie w całości polichromowana na biało, włosy i broda na brązowo. Krzyż i titulus nowe, proste, titulus z napisem „INRI.”.

Zarys problematyki artystycznej

Trudno jest jednoznacznie ocenić wiek omawianej rzeźby. Rzeźba została wykonana w prowincjonalnym warsztacie rzeźbiarskim. Nazywa krucyfiks pochodzi od łacińskiego słowa „crucifixus” i oznacza „przybity do krzyża”. Przedstawienie Ukrzyżowania zredukowane wyłącznie do postaci wiszącego na krzyżu, martwego Chrystusa ma uzmysłowić oglądającym Jego osamotnienie w czasie męki. Chrystus został ukazany w typie Cristo morto – tzn. jako umarły z zamkniętymi oczami i rozchylonymi ustami. Postać Chrystusa pozbawiona jest ekspresji charakterystycznej dla XVIII wieku – jego sylwetka jest wyraźnie statyczna.

Streszczenie

Krucyfiks prawdopodobnie powstał w XVIII wieku. Do dzieła doprawiono nowy krzyż oraz titulus. Rzeźba została przemalowana przez miejscowego malarza w 1974 roku.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, Karta inwentaryzacyjna Rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego z XVIII wieku (?), oprac. Krystyna Mastalska, 1974.

Jak cytować?

Maria Działo, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-146

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności