Krucyfiks został wykonany w Jerozolimie w XIX wieku i zapewne przywieziony jako pamiątka z pielgrzymki.
Krzyż o prostym zakończeniu ramion, na froncie u dołu ryty krzyż jerozolimski, na skrzyżowaniu ramion napis „Jerusalem”.
Figura żywego Chrystusa przymocowana do krzyża trzema gwoździami. Ciało w dużym zwisie, o wysoko uniesionych ramionach układających się na kształt litery „V”, o esowato wygiętej sylwetce, z uniesioną głową skierowaną w lewo, nogi ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Twarz ma szczupłą, o oczach skierowanych w górę, prostym nosie i otwartych ustach; okoloną krótką, rozdwojoną brodą oraz kręconymi włosami opadającymi na ramiona. Na głowie ma koronę cierniową. Ciało Chrystusa szczupłe i smukłe, o podkreślonych żebrach klatki piersiowej. Przez biodra ma przewiązane białe perizonium, ściśle przylegające do ciała, silnie drapowane, ze zwisem tkaniny zawiniętym na prawym udzie. Polichromia ciała naturalistyczna, z zaznaczonymi śladami męki; oczy ma emaliowane.
Napis „Jerusalem” oraz krzyż jerozolimski na omawianym krzyżu wskazują na pochodzenie dzieła z Jerozolimy. Figura wykonana jest również nietypowo - z polichromowanej masy plastycznej o emaliowanych detalach. Tego rodzaju dzieła wytwarzane były jako pamiątki (dewocjonalia) dla pielgrzymów w Jerozolimie.
Silne ubytki polichromii w partii dłoni i stóp oraz miejscami w partiach ciała; spękania warstwy malarskiej. Brak oryginalnych gwoździ na dłoniach. Ubytki i spękania palców dłoni.
Krucyfiks został wykonany w Jerozolimie w XIX wieku i zapewne przywieziony jako pamiątka z pielgrzymki.
Paulina Kluz, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-135