Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Trzemeśnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia św. Klemensa
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany Cristo vivo Jerozolima rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/17188
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Jerozolima
Technika i materiał
masa plastyczna na usztywnionym płótnie, polichromowanie; drewno, techniki stolarskie
Wymiary podstawowe
szerokość – 53 cm
wysokość – 113 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 74 cm
Szerokość figury – 44,5 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Krucyfiks został wykonany w Jerozolimie w XIX wieku i zapewne przywieziony jako pamiątka z pielgrzymki.

Opis

Krzyż o prostym zakończeniu ramion, na froncie u dołu ryty krzyż jerozolimski, na skrzyżowaniu ramion napis „Jerusalem”.
Figura żywego Chrystusa przymocowana do krzyża trzema gwoździami. Ciało w dużym zwisie, o wysoko uniesionych ramionach układających się na kształt litery „V”, o esowato wygiętej sylwetce, z uniesioną głową skierowaną w lewo, nogi ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Twarz ma szczupłą, o oczach skierowanych w górę, prostym nosie i otwartych ustach; okoloną krótką, rozdwojoną brodą oraz kręconymi włosami opadającymi na ramiona. Na głowie ma koronę cierniową. Ciało Chrystusa szczupłe i smukłe, o podkreślonych żebrach klatki piersiowej. Przez biodra ma przewiązane białe perizonium, ściśle przylegające do ciała, silnie drapowane, ze zwisem tkaniny zawiniętym na prawym udzie. Polichromia ciała naturalistyczna, z zaznaczonymi śladami męki; oczy ma emaliowane.






Zarys problematyki artystycznej

Napis „Jerusalem” oraz krzyż jerozolimski na omawianym krzyżu wskazują na pochodzenie dzieła z Jerozolimy. Figura wykonana jest również nietypowo - z polichromowanej masy plastycznej o emaliowanych detalach. Tego rodzaju dzieła wytwarzane były jako pamiątki (dewocjonalia) dla pielgrzymów w Jerozolimie.


Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Silne ubytki polichromii w partii dłoni i stóp oraz miejscami w partiach ciała; spękania warstwy malarskiej. Brak oryginalnych gwoździ na dłoniach. Ubytki i spękania palców dłoni.

Streszczenie

Krucyfiks został wykonany w Jerozolimie w XIX wieku i zapewne przywieziony jako pamiątka z pielgrzymki.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-135

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności