Koronacja Matki Boskiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Biskupice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Tagi
Koronacja Matki Boskiej malarstwo XX wieku Trójca Święta
Miejsce przechowywania
ołtarz w kaplicy
Identyfikator
DZIELO/12178
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1931 rok
Technika i materiał
olej na płótnie naklejonym na deskę
Wymiary podstawowe
szerokość – 109 cm
wysokość – 156 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 133 cm
Szerokość bez ramy – 93 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz z przedstawieniem Koronacji Najświętszej Marii Panny został wykonany w 1931 roku przez częstochowskiego malarza Franciszka Jędrzejczyka.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta przedstawiający Koronację Matki Boskiej z postacią Chrystusa po prawej stronie, Boga Ojca po lewej, a nad głową Marii gołębicą Ducha Świętego. Maria ukazana jest w całej postaci, stojąca na obłoku, frontalnie, z pochyloną głową i rękami złożonymi w geście modlitwy. Ma owalną twarz o łagodnych rysach, z oczami skierowanymi w dół, okoloną długimi jasnobrązowymi włosami opadającymi na ramiona. Ubrana jest w białą suknię i niebieski płaszcz z różową podszewką. Chrystus ukazany w pozycji siedzącej, zwrócony w trzech czwartych w lewo, pochylony. Prawą rękę wyciąga i podtrzymuje koronę nad głową Marii, lewą przytrzymuje krzyż oparty o ramię. Twarz ma pociągłą, okoloną jasną brodą i jasnobrązowymi włosami opadającymi na ramiona. Ubrany jest w różową tunikę i niebieski płaszcz. Bóg Ojciec ukazany w pozycji siedzącej, zwrócony w trzech czwartych w prawo, pochylony. Prawą rękę wyciąga i podtrzymuje koronę nad głową Marii, w lewej trzyma berło. Twarz ma pociągłą, o starczych rysach, okoloną gęstą białą brodą i siwymi włosami opadającymi na ramiona. Ubrany jest w białą tunikę i żółty płaszcz. Nad postaciami unosi się gołębica Ducha Świętego w glorii promienistej. Marię u dołu flankują dwie uskrzydlone główki anielskie. Postacie ukazane na tle nieba, pośród obłoków. Przy dolnej krawędzi sygnatura „1931 F(ranciszek) Jędrzejczyk”.




Zarys problematyki artystycznej

Koronacja Najświętszej Marii Panny stanowi ostatni epizod z życia Marii po Wniebowzięciu. Nie został on opisany w Nowym Testamencie, jakkolwiek podstawy do kultu Marii jako Królowej Niebios dały inne teksty, jak Pieśń nad Pieśniami oraz starotestamentowe figury Marii, mianowicie Estera (Est 2, 16-17) i Betsabe (1 Krl 2, 19). Omawiane dzieło odwołuje się do nowożytnego sposobu ukazania tego tematu z unoszącą się wśród obłoków Marią, którą koronuje Trójca Święta, w postaci tronujących w niebie Boga Ojca i Chrystusa, nad nimi zaś unosi się gołębica Ducha Świętego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Powierzchnia obrazu zabrudzona.

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem Koronacji Najświętszej Marii Panny został wykonany w 1931 roku przez częstochowskiego malarza Franciszka Jędrzejczyka. Koronacja Najświętszej Marii Panny stanowi ostatni epizod z życia Marii po Wniebowzięciu. Omawiane dzieło odwołuje się do nowożytnego sposobu ukazania tego tematu z unoszącą się wśród obłoków Marią, którą koronuje Trójca Święta, w postaci tronujących w niebie Boga Ojca i Chrystusa, nad nimi zaś unosi się gołębica Ducha Świętego.

Bibliografia

Skrudlik Mieczysław, "Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w nauce Kościoła i sztuce", Gostyń 1937

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Koronacja Matki Boskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/koronacja-matki-boskiej-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności