Epitafium Józefy Zdzieńskiej Pleszowskiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Maków Podhalański
Miejscowość
Maków Podhalański
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Przemienienia Pańskiego (Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin)
Tagi
czarny marmur epitafium Pleszowski Antoni
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/03876
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1821 roku
Fundator
Antoni Pleszowski
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
marmur dębnicki, techniki kamieniarskie
Wymiary podstawowe
szerokość – 72 cm
wysokość – 53 cm
Inne wymiary – wysokoscBezRamy: wysokoscFigury: szerkoscBezRamy: szerokoscFigury: wymiarPodstawy: srednica: srednicaCzary: szerokoscRam:
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Epitafium ufundował po 1821 roku Antoni Pleszowski ku pamięci zmarłej małżonki Józefy Zdzieńskiej Pleszowskiej.

Opis

Tablica w kształcie leżącego prostokąta, zwieńczona medalionem, w którym znajduje się tarcza herbowa, dzielona w słup z dwoma godłami: po prawej błędnie odkute godło herbu Bogoria (przekrzyżowana rogacina na wspak), po lewej godło herbu Korab, nad tarczą korona otwarta. W polu inskrypcja „Józefa na Zdziennicach Korab Zdzieńska / Zamężna na Bogoryi de PLESZOWSKA Matka 5. małoletnich / pozostałych Synów w życiu swym Lat 30. w Zamęściu Lat 13. Cnotliwa / Małżonka i troskliwa Matka zakończyła życie d(nia) 2 List(opada) 1821 r(oku) / Pozostały Małżonek Antoni de PLESZOWSKI / C(esarski) [i] K(rólewski) Sędzia Kameralny wraz z Familią w dowód / prawdziwego przywiązania i szacunku pomnik ten położył / prosząc o westchnienie za Jey Duszę do BOGA.”

Zarys problematyki artystycznej

Tablica epitafijna wykonana po 1821 roku została poświęcona Józefie Zdzieńskiej Pleszowskiej, która urodziła się w 1791 roku, a zmarła 2 listopada 1821. Tablicę charakteryzują prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu. Treść epitafium wyraża żal i smutek rodziny po zmarłej, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dostateczny, ubytki w strukturze materiału, uszczerbki.

Streszczenie

Epitafium ufundował po 1821 roku Antoni Pleszowski ku pamięci zmarłej małżonki Józefy Zdzieńskiej Pleszowskiej, która urodziła się w 1791 roku, a zmarła 2 listopada 1821. Tablicę charakteryzują prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu. Treść epitafium wyraża żal i smutek rodziny po zmarłej, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych.

Jak cytować?

Maria Działo, "Epitafium Józefy Zdzieńskiej Pleszowskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-jozefy-zdzienskiej-pleszowskiej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności