Epitafium Feliksa, Napoleona i Tomasza Wysockich

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Stehlik Edward Wysocki Tomasz
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/21069
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1850 roku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, złocony
Wymiary podstawowe
szerokość – 70 cm
wysokość – 74 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Proste epitafium zasłużonej rodziny Wysockich, Tomasza – profesora w Liceum św. Anny w Krakowie i jego synów, uczestników powstania listopadowego (rannych w bitwie pod Ostrołęką): Feliksa, muzyka, zmarłego w Lubiążu na Śląsku oraz Napoleona, doktora medycyny.

Opis

Epitafium w kształcie leżącego prostokąta, z szeroką ramą z uszakami, z dolną krawędzią wykrojoną faliście i górną, trójkątną zwieńczoną krzyżem. W polu inskrypcja „FELIX † 1845 I NAPOLEON † 1850 / TOMASZA WYSOCKIEGO / zasłużonego Profesora i Prorektora / w Liceum S(więtej) Anny zm(arłego) r(oku) 1833 Synowie, / którym umrzeć na rodzinnej ziemi / BÓG nie dozwolił / proszą wraz z Ojcem swoim / o modlitwę”. W prawym dolnym rogu sygnatura „E(dward) Stehlik”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium o formach powszechnie stosowanych w XIX wieku, bez wyraźnych cech stylowych, w sposób uproszczony, poprzez zastosowanie uszaków i faliście wykrojonej dolnej krawędzi nawiązuje do epitafów z początku XVII wieku. Jego twórcą był Edward Stehlik, znany krakowski kamieniarz i konserwator dzieł sztuki.

Streszczenie

Epitafium Tomasza Wysockiego, zasłużonego profesora w Liceum św. Anny w Krakowie i jego dwóch synów Feliksa i Napoleona, jest dziełem znanego krakowskiego kamieniarza Edwarda Stehlika.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Feliksa, Napoleona i Tomasza Wysockich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-feliksa-napoleona-i-tomasza-wysockich

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności