Epitafium Kunegundy z Gąsiorowskich Mąkolskiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Wieliczka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Św. Klemensa
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/09015
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1850 rok
Fundator
Jakub Mąkolski, Jan Mąkolski
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie, techniki rzeźbiarskie, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Tablica została wykonana w / lub po 1850 roku i wmurowana w ścianę kościoła.

Opis

Tablica epitafijna w kształcie stojącego prostokąta zwieńczona na osi pełnym łukiem, w którego polu umieszczono herb. Na złotej, dwudzielnej w słup tarczy przedstawiono w prawym polu godło herbu Gryf, a w lewym polu godło herbu Pilawa. Tarczę nakrywa otwarta korona, nad którą znajdują się klejnoty, po prawej stronie – półgryf z trąbą, po lewej – trzy strusie pióra. Na tablicy otoczona złotą, malowaną ramką inskrypcja „Kunegundzie z Gąsiorowskich / MĄKOLSKIEJ / właścicielce dóbr Pawlikowice / zmarłej dnia 4. stycznia 1850. roku / w wieku lat-49. / mąż Jakob Mąkolski prezes są/du apellacyjnego. Rzeczypospoli/tej Krakowskiej i Syn Jan Mą/kolski w żalu pozostali pomnik / ten położyli.”

Zarys problematyki artystycznej

Jedna z 29 znajdujących się w wielickim kościele tablic upamiętniająca Kunegundę z Gąsiorowskich Mąkolską. Została utrzymana w typowym dla XIX wieku stylu i zawiera podstawowe informacje o zmarłej i członkach najbliższej rodziny, fundatorach tablicy.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Tablica epitafijna poświęcona Kunegundzie z Gąsiorowskich Mąkolskiej zmarłej w 1850 roku została ufundowana przez jej męża i syna.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Epitafium Kunegundy z Gąsiorowskich Mąkolskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-kunegundy-z-gasiorowskich-makolskiej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności