Epitafium Edwarda Stehlika i jego dzieci Heleny i Edwarda

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Centrum
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
epitafium Stehlik Edward
Miejsce przechowywania
prawe ramię transeptu, ściana zachodnia
Identyfikator
DZIELO/21060
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1888 roku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
marmur dębnicki, techniki kamieniarskie, złocony
Wymiary podstawowe
szerokość – 87 cm
wysokość – 51 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Edward Stehlik był znanym krakowskim rzeźbiarzem, kamieniarzem i konserwatorem. Z treści inskrypcji wynika, że epitafium ufundowała żona, Maria Anna Florentyna Schwartz (1835-1918). Tablica upamiętnia również wcześnie zmarłe dzieci obojgu małżonków.

Opis

Epitafium o formie leżącego prostokąta z uszakami. Pole z inskrypcją gładkie, prostokątne, z ćwierćkoliście ściętymi rogami, obwiedzione pasem z surowego, nie polerowanego marmuru. W polu inskrypcja „Nieodżałowanej pamięci / EDWARDA STEHLIKA / artysty rzeźbiarza i obywatela m(iasta) Krakowa / ur(odzonego) 1835. zm(arłego) 1888. / HELENY CÓRKI i EDWARDA SYNA / żona i matka kładzie ukochanym tę pamiątkę / prosząc o Zdrowaś Marya / za ich duszę.”

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium w kształcie typowym dla środowiska krakowskiego drugiej połowy XIX wieku. Jego forma z uszkami oraz efekt kontrastowania powierzchni polerowanych i nieobrobionych nawiązuje do dzieł z XVII wieku.

Streszczenie

Epitafium Edwarda Stehlika zasłużonego kamieniarza i rzeźbiarza, restauratora krakowskich kościołów po pożarze w połowie XIX wieku oraz jego dzieci Heleny i Edwarda sprawione staraniem żony Mari Anny Florentyny Schwartz.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Edwarda Stehlika i jego dzieci Heleny i Edwarda", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-edwarda-stehlika-i-jego-dzieci-heleny-i-edwarda

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności