Epitafium Edwarda Stehlika i jego dzieci Heleny i Edwarda

Kościół
Św. Anny
epitafium Stehlik Edward
prawe ramię transeptu, ściana zachodnia
płyta nagrobna
po 1888 roku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
marmur dębnicki, techniki kamieniarskie, złocony
szerokość – 87 cm
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Edward Stehlik był znanym krakowskim rzeźbiarzem, kamieniarzem i konserwatorem. Z treści inskrypcji wynika, że epitafium ufundowała żona, Maria Anna Florentyna Schwartz (1835-1918). Tablica upamiętnia również wcześnie zmarłe dzieci obojgu małżonków.

Epitafium o formie leżącego prostokąta z uszakami. Pole z inskrypcją gładkie, prostokątne, z ćwierćkoliście ściętymi rogami, obwiedzione pasem z surowego, nie polerowanego marmuru. W polu inskrypcja „Nieodżałowanej pamięci / EDWARDA STEHLIKA / artysty rzeźbiarza i obywatela m(iasta) Krakowa / ur(odzonego) 1835. zm(arłego) 1888. / HELENY CÓRKI i EDWARDA SYNA / żona i matka kładzie ukochanym tę pamiątkę / prosząc o Zdrowaś Marya / za ich duszę.”

Epitafium w kształcie typowym dla środowiska krakowskiego drugiej połowy XIX wieku. Jego forma z uszkami oraz efekt kontrastowania powierzchni polerowanych i nieobrobionych nawiązuje do dzieł z XVII wieku.

Epitafium Edwarda Stehlika zasłużonego kamieniarza i rzeźbiarza, restauratora krakowskich kościołów po pożarze w połowie XIX wieku oraz jego dzieci Heleny i Edwarda sprawione staraniem żony Mari Anny Florentyny Schwartz.

Osoby związane z dziełem

Józef Skrabski, "Epitafium Edwarda Stehlika i jego dzieci Heleny i Edwarda", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-edwarda-stehlika-i-jego-dzieci-heleny-i-edwarda