Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Chrzanów
Miejscowość
Chrzanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Mikołaja
Kościół
Św. Mikołaja
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/14888
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
przed 1748 rokiem
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Dębnik
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, polerowany; drewno polichromowane złocone
Wymiary podstawowe
wysokość – 110 cm (bez pokrywy); 175 cm (z pokrywą)
Inne wymiary – średnica czary 60 cm, średnica stopy 90 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

W aktach wizytacji biskupiej z 1748 roku chrzcielnica została wymieniona po raz pierwszy: „Fons baptismalis in maiore choro ad septemtrionem situatus, marmoreus”.

Opis

Chrzcielnica osadzona na okrągłej podstawie i prostopadłościennym, spłaszczonym cokole oraz cylindrycznym w przekroju trzonie, dołem lekko wybrzuszonym. Czara półkulista, puklowana, z profilowanym wylewem. Pokrywa drewniana, na okrągłej podstawie, cylindryczna, zaoblona u góry, zwieńczona wałkiem i kulą z krzyżem. Jej powierzchnia jest pokryta biegnącymi wzdłuż, złoconymi czterema taśmami i odchodzącymi od nich wolutowymi, spiętymi ze sobą gałązkami.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica powstała w ośrodku kamieniarskim w Dębniku, gdzie od początku XVII wieku wydobywano charakterystyczny czarny marmur. Jej formy są tradycyjne, choć trzon o sumarycznym i masywnym kształcie odbiega od eleganckich wyrobów z XVII i XVIII wieku. Być może jest dziełem mniej wykwalifikowanego rzemieślnika. Nie można również wykluczyć możliwości naprawy chrzcielnicy i wymiany trzonu w czasie budowy nowego kościoła w ostatniej ćwierci XIX wieku.

Streszczenie

Wzmiankowana w źródłach w 1748 roku chrzcielnica powstała w ośrodku kamieniarskim w Dębniku koło Czernej. Jej formy są typowe, choć trzon wydaje się być dziełem mniej uzdolnionego kamieniarza, albo został wymieniony w późniejszym czasie.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-22

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności