Chrzcielnica (lub kropielnica) powstała prawdopodobnie w XVI wieku lub wcześniej i została przeniesiona z poprzedniego kościoła w Marcyporębie.
Chrzcielnica ustawiona na niskiej, prostopadłościennej bazie, trzon zwężający się ku górze, oddzielony od czary podwójnym talerzykiem. Czara w kształcie półkolistym.
Chrzcielnica (lub kropielnica) należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego. Została wykonana w tradycji późnogotyckiej o prostych formach trzonu i czary. Od XII wieku na terenie Europy najpowszechniej spotykana jest chrzcielnica o kształcie kielichowym, wykonana z kamienia, drewna lub metalu. Omawiane dzieło nie wyróżnia się na tle szeregu podobnych zabytków, dlatego nie można jednoznacznie określić dokładnego czasu jego powstania i pochodzenia. Być może pierwotnie była używana jako chrzcielnica w poprzednim kościele w Marcyporębie, a obecnie pełni funkcję kropielnicy.
Dostateczny; liczne ubytki mechaniczne w strukturze materiału.
Chrzcielnica (lub kropielnica) powstała prawdopodobnie w XVI wieku lub wcześniej i została przeniesiona z poprzedniego kościoła w Marcyporębie. Omawiane dzieło nie wyróżnia się na tle szeregu podobnych zabytków, dlatego nie można jednoznacznie określić dokładnego czasu jego powstania i pochodzenia.
Maria Działo, "Kropielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/kropielnica-6