Tabernakulum

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Niepołomice
Miejscowość
Wola Batorska
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niepołomice
Parafia
Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Tagi
rzeźba XIX wieku tabernakulum
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/09494
Kategoria
tabernakulum
Ilość
1
Czas powstania
około 1859 roku
Fundator
Karol Czech
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

W protokole o przekazaniu temporaliów przejmowanego beneficjum i kościoła parafialnego w Woli Batorskiej z 22 lipca 1970 znajduje się informacja, o tym że ołtarz boczny został przeniesiony z kościoła parafialnego w Niepołomicach z kaplicy św. Karola Boromeusza (Lubomirskich). U dołu znajdował się napis „KAROL CZECH FUNDATOR KOŚCIELNY KOŚCIOŁA TUTEJSZEGO. RP 1859”. Obok figur św. Piotra i św. Pawła znajdował się w nim pierwotnie obraz św. Antoniego Padewskiego, namalowany przez malarza Rogowskiego w 1859 roku. Ołtarz został przeniesiony do Woli Batorskiej w 1959 roku. W 1985 roku został przebudowany wraz z drugim ołtarzem bocznym – Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Opis

Tabernakulum w formie prostopadłościennej skrzynki, ustawione na niskim cokole, ujęte parą pilastrów w formie spływów wolutowych ozdobionych liśćmi akantu i kampanulami na trzonach. Na ściance przedniej drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta. W polu w płycinie o analogicznym kształcie łaciński krzyżyk o trójlistnie zakończonych ramionach. Całość zamknięta profilowanym gzymsem.

Zarys problematyki artystycznej

Tabernakulum to ozdobna, zamykana na klucz szafka, która służy do przechowywania hostii i komunikantów. Dzieło zostało wykonane w 1859 roku i ma prostą formę nawiązującą spływami wolutowymi i zdobnictwem do barokowych dzieł. Drzwiczki są ozdobione motywem krzyża, zwykle umieszczanym w tym miejscu. Być może środkowa część tabernakulum jest nowsza i powstała w trakcie przebudowy ołtarza w 1985 roku.

Streszczenie

Tabernakulum zostało wykonane w 1859 roku ma prostą formę nawiązującą spływami wolutowymi i zdobnictwem do barokowych dzieł. Drzwiczki są ozdobione motywem krzyża, zwykle umieszczanym w tym miejscu. Być może środkowa część tabernakulum jest nowsza i powstała w trakcie przebudowy ołtarza w 1985 roku.

Bibliografia

Zieliński Chwalisław, "Sztuka sakralna. Co należy wiedzieć o budowie, urządzeniu, wyposażeniu, ozdobie i konserwacji Domu Bożego. Podręcznik opracowany na podstawie przepisów kościelnych", Poznań 1959

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum parafialne w Woli Batorskiej, Kronika parafialna od 1936 roku.
Archiwum parafialne w Woli Batorskiej, , Protokuł o przekazaniu temporaliów przejmowanego beneficjum i kościoła parafialnego w Woli Batorskiej z 22 lipca 1970.

Jak cytować?

Maria Działo, "Tabernakulum", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/tabernakulum-18

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności