Św. Szymon

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Zawoja
Miejscowość
Zawoja
Tagi
rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny południowy
Identyfikator
DZIELO/09861
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Szymona powstała prawdopodobnie w XIX wieku. Po 1919 roku została postawiona wtórnie na wsporniku obok ołtarza Serca Jezusowego, gdyż nie wymieniono jej w inwentarzu księdza Adama Górkiewicza. Figura była odnawiana zapewne razem z całym ołtarzem w latach 1930, 1966 i 2003.

Opis

Figura pełnoplastyczna ustawiona na nieregularnej podstawie. Święty ukazany frontalnie, z pochyloną głową, lewą nogą ugiętą, opartą na podstawie. Lewą ręką podtrzymuje otwartą księgę, prawą wyciąga w bok i opiera na pile. Twarz ma pociągłą, o dojrzałych rysach, zmarszczonym czole, półprzymkniętych oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną długą, rozdwajającą się brodą i krótkimi, falowanymi włosami. Ubrany jest w złoconą tunikę, przylegającą do ciała, obficie drapowaną, przepasaną w talii oraz płaszcz zarzucony na ramiona i na lewy bok postaci. Polichromia ciała naturalistyczna, włosy brązowe.

Zarys problematyki artystycznej

Figura ma blokowy charakter, z rękami usytuowanymi blisko ciała, pozbawiona jest ekspresji. Stosunkowo precyzyjnie kształtowana jest jej twarz, włosy i dłonie w przeciwieństwie do powierzchownego i nieco sztywnego modelunku szat.
Święty Szymon i św. Juda Tadeusz według tradycji byli braćmi. Po rozesłaniu apostołów wspólnie głosili Ewangelię nad Morzem Czerwonym i w Egipcie lub w Babilonii i Palestynie. Mieli razem ponieść śmierć męczeńską, dlatego często przedstawiani są wspólnie. Szymon zginął przecięty piłą, dlatego stanowi ona jego atrybut.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura św. Szymona powstała prawdopodobnie w XIX wieku. Po 1919 roku została postawiona wtórnie na wsporniku obok ołtarza Serca Jezusowego. Szymon zginął przecięty piłą, dlatego stanowi ona jego atrybut.

Bibliografia

Siwek Andrzej, "Kościół pod wezwaniem św. Klemensa w Zawoi", Kraków-Zawoja 2002
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Szymon", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-szymon

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności