Św. Maria Magdalena

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Jabłonka
Miejscowość
Podwilk
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Marcina
Kościół
Św. Marcina
Tagi
rzeźba XVIII wieku św. Maria Magdalena
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny Ukrzyżowania
Identyfikator
DZIELO/13855
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 73 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Opis

Rzeźba wolnostojąca, wydrążona, umieszczona na srebrzonej podstawie imitującej kamień. Święta Maria Magdalena przedstawiona w ujęciu całopostaciowym, w pozycji klęczącej, zwrócona w trzech czwartych w prawo, oburącz obejmująca krzyż. Twarz pełna, oczy opuszczone w dół, przymknięte, nos i usta niewielkie. Karnacja jasna o zaróżowionych policzkach. Włosy długie, falowane, brązowe, opadające na plecy i prawe ramię. Ubrana jest w długą biało-błękitną suknię z szerokimi, podwiniętymi rękawami oraz czerwony płaszcz okrywający część pleców i lewą nogę. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba przedstawia św. Marię Magdalenę, która utożsamiana jest z jawnogrzesznicą, nawróconą po spotkaniu z Jezusem. Dlatego też na obrazie została ukazana w sukni wyraźniej odsłaniającej ramiona oraz z rozpuszczonymi, bardzo długimi włosami. Święta towarzyszyła Chrystusowi aż do śmierci i jako pierwsza przekazała apostołom wieść o zmartwychwstaniu. Rzeźba należy do tzw. grupy Ukrzyżowania z Matką Boską i św. Janem, która ilustruje scenę z Ewangelii św. Jana: „Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.” (J 19, 26-27). Figury zostały wykonane w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim w XVIII wieku.

Streszczenie

Rzeźba św. Marii Magdaleny została wykonana w XVIII wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim. Figura należy do tzw. grupy Ukrzyżowania z Matką Boską i św. Janem, która ilustruje scenę opisaną w Ewangelii św. Jana.

Bibliografia

Wiater Łukasz , "Z dziejów parafii św. Marcina w Podwilku", Podwilk 2017
Skorupa Andrzej, "Kościoły polskiej Orawy", Kraków 1997

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Maria Magdalena", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-maria-magdalena-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności