Św. Maria Magdalena

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Łapsze Wyżne
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Św. Piotra i św. Pawła
Tagi
rzeźba XVIII wieku św. Maria Magdalena
Miejsce przechowywania
ława kolatorska
Identyfikator
DZIELO/03444
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
trzecia ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 65 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu przedstawiająca św. Marię Magdalenę. Święta ukazana w postawie stojącej w delikatnym kontrapoście z prawą dłonią złożoną na piersi i lewą wyciągniętą w bok. Twarz pełna z małymi ustami, długim nosem oraz wąskimi oczami. Włosy ciemne, średniej długości zawinięte do tyłu w bujne loki.
Ubrana jest w srebrzoną suknię z długimi rękawami oraz złocony płaszcz przewieszony przez prawe ramię i spływający z przodu przez biodra. Na stopach ma brązowe buty. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Ikonografia ławy kolatorskiej poświęcona jest tematyce pasyjnej. Dlatego też w jej zwieńczeniu ukazano dwie święte związane z męką Pańską: św. Marię Magdalenę po lewej stronie i św. Weronikę po prawej stronie. Rzeźba przedstawia św. Marię Magdalenę, która utożsamiana jest z jawnogrzesznicą, nawróconą po spotkaniu z Jezusem. Święta towarzyszyła Chrystusowi, aż do śmierci i jako pierwsza przekazała apostołom wieść o zmartwychwstaniu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry, widoczne przybrudzenia.

Streszczenie

Rzeźba św. Marii Magdaleny powstała w trzeciej ćwierci XVIII wieku. Umieszczona jest na zwieńczeniu ławy kolatorskiej. Rzeźba przedstawia św. Marię Magdalenę, która utożsamiana jest z jawnogrzesznicą, nawróconą po spotkaniu z Jezusem. Święta towarzyszyła Chrystusowi, aż do śmierci i jako pierwsza przekazała apostołom wieść o zmartwychwstaniu.

Bibliografia

Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, Karta inwentaryzacyjna ławy – tronu celebranta, oprac. Bożena Saładziak, 1973.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Maria Magdalena", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-maria-magdalena-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności