Rzeźba stanowiła dekorację jednego z ołtarzy bocznych. W 1966 roku umieszczono ją w zakrystii, a następnie na konsoli w kościele.
Rzeźba pełna, przedstawiająca św. Klemensa, ustawiona na niskim prostopadłościennym cokole. Święty ustawiony frontalnie w sztywnej pozie, z lewą nogą delikatnie ugiętą w kolanie, z pastorałem w prawej dłoni i lewą ręką wysuniętą do przodu. Twarz podłużna o delikatnie rozchylonych ustach, długim nosie, okolona falowaną brodą. Święty jest ubrany w malowaną na złoto albę, jasnoróżową komżę, bordowy mucet, czerwoną kapę z zieloną podszewką oraz biały paliusz. Na głowie ma założoną czerwoną infułę, a na stopach ciemnobrązowe buty. Polichromia naturalistyczna, detale stroju i pastorał złocone.
Rzeźba św. Klemensa nawiązuje do długiej tradycji kultu tego świętego w Makowie Podhalańskim. W 1536 roku konsekrowano w tym miejscu drewniany kościół pod wezwaniem tegoż świętego, rozebrany w połowie XVIII wieku. Święty Klemens (zm. 101) był niewolnikiem, który po uwolnieniu otrzymał święcenia kapłańskie od św. Piotra i został jego następcą. Według innego przekazu (Euzebiusza z Cezarei) był czwartym z kolei papieżem po św. Piotrze. Święty Klemens został zesłany do Chersonezu, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Został utopiony z kotwicą przywiązaną u szyi. Jemu przypisuje się autorstwo Pierwszego listu do Koryntian. W ikonografii średniowiecznej i nowożytnej ukazywany jest w szatach pontyfikalnych i tiarze z przypisanymi mu atrybutami (pastorałem, kotwicą, krzyżem i księgą). Omawiana rzeźba nie przedstawia wyraźnych cech stylowych.
Stan zachowania dobry, rzeźba po konserwacji.
Rzeźba św. Klemensa powstała w XIX wieku. Nawiązuje do długiej tradycji kultu tego świętego w Makowie Podhalańskim. W 1536 roku konsekrowano w tym miejscu drewniany kościół pod wezwaniem tegoż świętego, rozebrany w połowie XVIII wieku. Święty Klemens (zm. 101) był niewolnikiem, który po uwolnieniu otrzymał święcenia kapłańskie od św. Piotra i został jego następcą. Według innego przekazu (Euzebiusza z Cezarei) był czwartym z kolei papieżem po św. Piotrze. Święty Klemens poniósł śmierć męczeńską poprzez utopienie z kotwicą przywiązaną u szyi.
Maria Działo, "Św. Klemens", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-klemens