Św. Klemens

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Maków Podhalański
Miejscowość
Maków Podhalański
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Przemienienia Pańskiego (Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin)
Tagi
rzeźba XIX wieku św. Klemens
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/03866
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźba stanowiła dekorację jednego z ołtarzy bocznych. W 1966 roku umieszczono ją w zakrystii, a następnie na konsoli w kościele.

Opis

Rzeźba pełna, przedstawiająca św. Klemensa, ustawiona na niskim prostopadłościennym cokole. Święty ustawiony frontalnie w sztywnej pozie, z lewą nogą delikatnie ugiętą w kolanie, z pastorałem w prawej dłoni i lewą ręką wysuniętą do przodu. Twarz podłużna o delikatnie rozchylonych ustach, długim nosie, okolona falowaną brodą. Święty jest ubrany w malowaną na złoto albę, jasnoróżową komżę, bordowy mucet, czerwoną kapę z zieloną podszewką oraz biały paliusz. Na głowie ma założoną czerwoną infułę, a na stopach ciemnobrązowe buty. Polichromia naturalistyczna, detale stroju i pastorał złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba św. Klemensa nawiązuje do długiej tradycji kultu tego świętego w Makowie Podhalańskim. W 1536 roku konsekrowano w tym miejscu drewniany kościół pod wezwaniem tegoż świętego, rozebrany w połowie XVIII wieku. Święty Klemens (zm. 101) był niewolnikiem, który po uwolnieniu otrzymał święcenia kapłańskie od św. Piotra i został jego następcą. Według innego przekazu (Euzebiusza z Cezarei) był czwartym z kolei papieżem po św. Piotrze. Święty Klemens został zesłany do Chersonezu, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Został utopiony z kotwicą przywiązaną u szyi. Jemu przypisuje się autorstwo Pierwszego listu do Koryntian. W ikonografii średniowiecznej i nowożytnej ukazywany jest w szatach pontyfikalnych i tiarze z przypisanymi mu atrybutami (pastorałem, kotwicą, krzyżem i księgą). Omawiana rzeźba nie przedstawia wyraźnych cech stylowych.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania dobry, rzeźba po konserwacji.

Streszczenie

Rzeźba św. Klemensa powstała w XIX wieku. Nawiązuje do długiej tradycji kultu tego świętego w Makowie Podhalańskim. W 1536 roku konsekrowano w tym miejscu drewniany kościół pod wezwaniem tegoż świętego, rozebrany w połowie XVIII wieku. Święty Klemens (zm. 101) był niewolnikiem, który po uwolnieniu otrzymał święcenia kapłańskie od św. Piotra i został jego następcą. Według innego przekazu (Euzebiusza z Cezarei) był czwartym z kolei papieżem po św. Piotrze. Święty Klemens poniósł śmierć męczeńską poprzez utopienie z kotwicą przywiązaną u szyi.

Bibliografia

"Dziedzictwo kulturowe Podbabiogórza. Zabytki", Sucha Beskidzka 2014
Jacniacka Maria, "Św. Klemens. 3. Ikonografia" , [w:] "Encyklopedia katolicka, t. 9" , Lublin 2002 , s. 107-108
Pałucki Jerzy, "Św. Klemens" , [w:] "Encyklopedia katolicka, t. 9" , Lublin 2002 , s. 105-107

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Klemens", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-klemens

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności