Św. Józef z Dzieciątkiem

Łętownia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Dzieciątko Jezus rzeźba XVII wieku
ołtarz w kaplicy bocznej, przy kruchcie
rzeźba
XVII wiek
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, srebrzenie
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 127 cm
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Rzeźba drążona, ustawiona na podstawie na planie prostokąta. Święty ukazany frontalnie, z głową skierowana w prawo, obiema rękami podtrzymuje Dzieciątko Jezus. Twarz ma pociągłą, o migdałowatych, opadających oczach, prostym nosie i wąskich ustach; okoloną krótką brodą i jasnobrązowymi, kręconymi włosami sięgającymi ramion, z grzywką nad czołem. Ubrany jest w srebrzoną tunikę silnie przylegającą do ciała, drapowaną w równoległe fałdy w partii torsu i ukośne w partii nóg. Na ramiona ma narzucony zielony płaszcz, zawinięty z przodu postaci. Jezus ukazany w pozycji półleżącej, zwrócony w trzech czwartych w lewo, prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma lilię. Twarz ma pociągłą, o migdałowatych oczach, zadarty nosie i wąskich ustach; okoloną krótkimi, jasnymi włosami. W partii podbrzusza owinięte jest zielonym płaszczem. Polichromia ciał figur naturalistyczna.

Figury św. Józefa i św. Piotra posiadają te same cechy formalne i zostały najpewniej wykonane przez tego samego rzeźbiarza. Sylwetki postaci ukazane są w sztywnych, blokowych pozach, z rękami przylegającymi do ciała oraz ściśle opasującymi je szatami. Pozbawione są ekspresji.
Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Chrystusa. Przedstawiany jest jako starszy mężczyzna z Dzieciątkiem Jezus. Jego atrybutem jest lilia, gdyż żył w czystości.

Dobry.

Figura św. Józefa z Dzieciątkiem powstała w XVII wieku. Została przeniesiona do kościoła w Łętowni z innej świątyni. Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Chrystusa. Przedstawiany jest jako starszy mężczyzna z Dzieciątkiem Jezus. Jego atrybutem jest lilia.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-34