Rzeźba sprawiona do ołtarza około 1770 roku.
Rzeźba pełnoplastyczna, drążona od tyłu, umieszczona po prawej stronie ołtarza bocznego, przedstawia stojącego na niewysokim, prostopadłościennym, marmoryzowanym postumencie świętego Józefa. Święty ukazany frontalnie, w wyrazistym kontrapoście. Głowa lekko odchylona do tyłu i skręcona w lewo, włosy siwe, falowane, długie, opadające na plecy. Twarz o wyrazistych rysach i krótkim siwym zaroście. Oczy zwrócone w lewo ku górze. Prawa ręka świętego zgięta w łokciu, z dłonią złożoną na piersiach, lewą podtrzymuje kwitnącą różdżkę o długim drzewcu. Święty ubrany w długą, złoconą tunikę i narzucony na nią srebrzony płaszcz, przewieszony przez srebrzony pas opadający na prawe biodro. Fałdy szat układają się równolegle, miejscami spłaszczone, załamujące się. Spod tuniki widoczne stopy w srebrzone sandałach.
Dzieło rzeźbiarza z Kiežmarku Johannesa Feega, pozostającego pod wpływem rzeźby lwowskiej.
Dobry, po konserwacji.
Rzeźba drewniana, pełnoplastyczna, od tyłu wydrążona, polichromowana, złocona i srebrzona, z laserunkami. Przedstawienie św. Józefa, męża Marii. Dzieło rzeźbiarza z Kiežmarku Johannes Feega z około 1770 roku.
Andrzej Włodarek, "Św. Józef", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-21