Św. Józef

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Zator
Miejscowość
Palczowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Zator
Parafia
Św. Jakuba
Miejsce przechowywania
ołtarz główny, prawa strona
Identyfikator
DZIELO/05198
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1906 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 160 cm
Wymiar podstawy – 45 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźba św. Józefa, jako element wystroju ołtarza głównego, powstała najprawdopodobniej w 1906 roku w krakowskiej pracowni Zygmunta Wałaszka.

Opis

Całopostaciowa, drążona z tyłu figura św. Józefa stojącego na wprost w wyraźnym kontrapoście, na niewysokiej ośmiobocznej podstawie. Nieznacznie przechyloną w lewo głowę charakteryzuje pociągła twarz o delikatnych rysach oraz krótkim, ciemnobrązowym zaroście. Długie, kręcone włosy opadają na plecy. Głowę okala wąska aureola. Święty ubrany jest w fioletową suknię i narzucony na prawe ramię, jasnozielony płaszcz ze złoconym obszyciem. W prawej dłoni trzyma kwiat białej lilii na długim drzewcu, w lewej zamkniętą księgę w brązowej, złoconej oprawie.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz główny w kościele parafialnym w Palczowicach powstał w 1906 roku w Krakowie, w pracowni Zygmunta Wałaszka, która znajdowała się przy ulicy Floriańskiej 39. W czasopiśmie „Architekt” z 1907 roku opublikowano ogłoszenie obejmujące krótką charakterystykę kierowanego przez Wałaszka „Zakładu artystyczno-rzeźbiarskiego i pozłotniczego” oferującego „wszelkie roboty rzeźbiarskie, stolarskie, pozłotnicze, polichromie i w ogóle wszystko co wchodzi w zakres sztuki zdobniczej”, a więc wykonywano tam zarówno retabula ołtarzowe, ambony, jak i figury, feretrony, cyboria, chorągwie, baldachimy, krzyże, obrazy, w tym stacje drogi krzyżowej itp. Oferta pracowni obejmowała także renowacje starych elementów wyposażenia świątyń, jak i przestrzeni świeckich, gwarantując przy tym o trwałości stosowanych technologii i ich odporności na działanie czynników niszczących. Wałaszek zapewniał także, iż wykonywane w jego zakładzie prace powstają „podług żądanego stylu, wzoru i rysunku”. Subtelny, miękki modelunek oraz smukłe sylwetki ujmujących retabulum ołtarza głównego figur swą formą nawiązują do realizacji rzeźbiarskich powstających w XIX i na początku XX wieku w warsztatach tyrolskich.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania dobry.

Streszczenie

Figura św. Józefa znajdująca się po prawej stronie ołtarza głównego w kościele parafialnym w Palczowicach powstała najprawdopodobniej w tym samym co retabulum okresie, czyli około 1906 roku. Ołtarz został wykonany w krakowskim zakładzie snycerskim Zygmunta Wałaszka.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Józef ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-16

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności