Św. Joachim

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Maków Podhalański
Miejscowość
Maków Podhalański
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Przemienienia Pańskiego (Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin)
Tagi
rzeźba XVIII wieku św. Joachim Wiktor Zin
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/03862
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

W 1966 roku rzeźba została przeniesiona z ołtarza bocznego i umieszczona przy filarze na konsoli zaprojektowanej przez Wiktora Zina. W tym samym czasie jej szaty przemalował Roman Skowron.

Opis

Figura drążona, mocno ścięta z tyłu, przedstawiająca św. Joachima. Święty ustawiony frontalnie, lewa ręka uniesiona i wysunięta przed siebie, a prawą, ugiętą podtrzymuje przy boku księgę. Głowę ma skierowaną w prawą stronę, delikatnie pochyloną. Twarz szeroka z długim nosem o niewielkich oczach patrzących w bok oraz delikatnie rozchylonych ustach; okolona długą brodą w postaci silnie skręconych dwóch pukli opadających diagonalnie na pierś. Włosy długie z przedziałkiem na środku głowy, kręcone, opadają na plecy i lewe ramię. Święty ubrany jest w czerwoną, silnie przylegającą do ciała suknię z wąskimi rękawami oraz brązowy płaszcz przerzucony przez lewe ramię, opadający przez plecy, otaczający postać i odsłaniający klatkę piersiową. Tkanina ekspresyjnie drapowana, obficie fałdowana z rozwianym spodem. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba o charakterystycznie esowato wygiętej sylwetce, silnie skręconych włosach i obfitej draperii szat powstała w drugiej połowie XVIII wieku i posiada cechy typowe dla sztuki rokokowej. Święty Joachim został przedstawiony w klasycznej konwencji ikonograficznej, jako starszy, brodaty mężczyzna w długiej szacie i płaszczu. Według tekstów apokryficznych św. Joachim wywodził się z zamożnej rodziny z Galilei, był mężem św. Anny i ojcem Najświętszej Marii Panny. Najczęściej jest przedstawiany w parze ze św. Anną. Jej figura znajduje się na kolejnej konsoli.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowani dobry.

Streszczenie

Rzeźba o charakterystycznie esowato wygiętej sylwetce, silnie skręconych włosach i obfitej draperii szat powstała w drugiej połowie XVIII wieku i posiada cechy typowe dla sztuki rokokowej. Święty Joachim został przedstawiony w klasycznej konwencji ikonograficznej, jako starszy, brodaty mężczyzna w długiej szacie i płaszczu.

Bibliografia

"Lexikon der christlichen Ikonographie", Rom-Freiburg-Basel-Wien 1970

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Joachim", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-joachim-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności