Rzeźba św. Jana Ewangelisty została wykonana w XVII wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim i umieszczona wraz z całą grupą Ukrzyżowania na belce tęczowej kościoła w Orawce.
Rzeźba pełna, św. Jan ukazany w pozycji stojącej, frontalnie na półkolistym cokole, z głową zwróconą delikatnie w prawą stronę i uniesioną w górę; ręce ugięte w łokciach, prawa uniesiona. Twarz pełna, oczy zwrócone ku górze, włosy długie, brązowe, w postaci gęstych oddzielnych loków. Święty ubrany jest w długą, ciemnoczerwoną suknię, przepasaną w talii sznurem oraz złoty płaszcz ze srebrzoną podszewką, zapięty u szyi, opadający na ramiona i przewieszony prawym końcem przez pasek w talii. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.
Tradycja umieszczania rzeźb w łuku tęczowym kościoła sięga jeszcze średniowiecza. Wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego z towarzyszącymi mu figurami Matki Boskiej, św. Marii Magdaleny i św. Jana Ewangelisty był obowiązkowym elementem wyposażenia właściwie każdego kościoła łacińskiego. Oznaczał zwycięstwo, był również symbolem dobrowolnej ofiary Chrystusa i zapowiedzią Odkupienia. Rzeźba nosi cechy formalne charakterystyczne dla dzieł z XVII wieku. Cechuje ją sztywny układ sylwetki i delikatnie zaznaczony kontrapost (prawa noga nieznacznie ugięta w kolanie). Również drapowanie szat jest statyczne i pozbawione ekspresji, składa się z prostych, głębokich fałd opadających wzdłuż ciała. Rzeźba św. Jana Ewangelisty wraz z figurą Matki Boskiej zostały wykonane w tym samym warsztacie rzeźbiarskim.
Dobry, drobne ubytki warstwy polichromii i złoceń, zabrudzenie powierzchni.
Rzeźba św. Jana Ewangelisty została wykonana w XVII wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim i umieszczona wraz z całą grupą Ukrzyżowania na belce tęczowej kościoła w Orawce. Dzieło nosi cechy formalne charakterystyczne dla rzeźb z XVII wieku. Cechuje ją sztywny układ sylwetki i delikatnie zaznaczony kontrapost (prawa noga nieznacznie ugięta w kolanie). Również drapowanie szat jest statyczne i pozbawione ekspresji, składa się z prostych, głębokich fałd opadających wzdłuż ciała.
Maria Działo, "Św. Jan Ewangelista", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-ewangelista-22