Św. Jan Ewangelista

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Jabłonka
Miejscowość
Orawka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Jana Chrzciciela
Tagi
rzeźba XVII wieku św. Jan Ewangelista
Miejsce przechowywania
belka tęczowa
Identyfikator
DZIELO/04933
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźba św. Jana Ewangelisty została wykonana w XVII wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim i umieszczona wraz z całą grupą Ukrzyżowania na belce tęczowej kościoła w Orawce.

Opis

Rzeźba pełna, św. Jan ukazany w pozycji stojącej, frontalnie na półkolistym cokole, z głową zwróconą delikatnie w prawą stronę i uniesioną w górę; ręce ugięte w łokciach, prawa uniesiona. Twarz pełna, oczy zwrócone ku górze, włosy długie, brązowe, w postaci gęstych oddzielnych loków. Święty ubrany jest w długą, ciemnoczerwoną suknię, przepasaną w talii sznurem oraz złoty płaszcz ze srebrzoną podszewką, zapięty u szyi, opadający na ramiona i przewieszony prawym końcem przez pasek w talii. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Tradycja umieszczania rzeźb w łuku tęczowym kościoła sięga jeszcze średniowiecza. Wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego z towarzyszącymi mu figurami Matki Boskiej, św. Marii Magdaleny i św. Jana Ewangelisty był obowiązkowym elementem wyposażenia właściwie każdego kościoła łacińskiego. Oznaczał zwycięstwo, był również symbolem dobrowolnej ofiary Chrystusa i zapowiedzią Odkupienia. Rzeźba nosi cechy formalne charakterystyczne dla dzieł z XVII wieku. Cechuje ją sztywny układ sylwetki i delikatnie zaznaczony kontrapost (prawa noga nieznacznie ugięta w kolanie). Również drapowanie szat jest statyczne i pozbawione ekspresji, składa się z prostych, głębokich fałd opadających wzdłuż ciała. Rzeźba św. Jana Ewangelisty wraz z figurą Matki Boskiej zostały wykonane w tym samym warsztacie rzeźbiarskim.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, drobne ubytki warstwy polichromii i złoceń, zabrudzenie powierzchni.

Streszczenie

Rzeźba św. Jana Ewangelisty została wykonana w XVII wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim i umieszczona wraz z całą grupą Ukrzyżowania na belce tęczowej kościoła w Orawce. Dzieło nosi cechy formalne charakterystyczne dla rzeźb z XVII wieku. Cechuje ją sztywny układ sylwetki i delikatnie zaznaczony kontrapost (prawa noga nieznacznie ugięta w kolanie). Również drapowanie szat jest statyczne i pozbawione ekspresji, składa się z prostych, głębokich fałd opadających wzdłuż ciała.

Bibliografia

Trajdos Tadeusz, Pieńkowska Hanna, "Kościół w Orawce", Kraków 1999
Monita Rafał, Skorupa Andrzej, "Orawka. Kościół św. Jana Chrzciciela", Kraków 2015

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Jan Ewangelista", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-ewangelista-22

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności