Św. Andrzej Bobola

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Mucharz
Miejscowość
Mucharz
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Wojciecha
Tagi
malarstwo religijne św. Andrzej Bobola
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/04449
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie (?)
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz z wizerunkiem św. Andrzeja Boboli w prostokątnej, prostej, drewnianej ramie. Przedstawienie stanowi ujęcie świętego w półpostaci, z głową przechyloną na prawo i wzrokiem skierowanym do góry. Bobola ma prostokątną twarz, uniesione brwi, wąski nos i wyraźnie zaznaczone, zamknięte usta; twarz okala siwa broda, krótkie włosy są zaczesane na boki i do tyłu. Pod szyją widać kawałek czarnej, rozciętej sutanny nałożonej na białą koszulę. Tło jest ciemne, rozjaśnione za otoczoną nimbem głową świętego i bardziej brązowe w dolnej części.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Andrzej Bobola urodził się w 1591 i zmarł w 1657 roku. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, w wieku 20 lat wstąpił do zakonu jezuitów w Wilnie. Był utalentowanym kaznodzieją, nazywano go apostołem Pińszczyzny. Poniósł śmierć męczeńską z rąk Kozaków na rynku Janowa. Kult Boboli rozwijał się w Polsce, Niemczech oraz Austrii od początku XVIII wieku. W ikonografii najpierw przedstawiano go w otoczeniu lub na tle scen męczeństwa, z szablami wbitymi w kark i lewą rękę. Od XIX wieku postać występuje bez towarzyszących mu wcześniej scen. Rysy twarzy, także na wizerunku z Mucharza, odwzorowane bywają najczęściej ze sztychu Girolama Rossiego. Obraz wykazuje cechy malarstwa XIX wieku, autor realistycznie ukazał odkryte partie ciała, bardziej ogólnie potraktował szaty i zastosował ponadczasowe, gładkie tło.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Widoczne sfalowanie i drobne ubytki powierzchni.

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem św. Andrzeja Boboli został namalowany w XIX wieku, jego autor powtórzył rysy twarzy świętego ukazane na sztychu Girolama Rossiego.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Andrzej Bobola", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-andrzej-bobola

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności