Dzieje zabytku nie są znane.
Obraz z wizerunkiem św. Andrzeja Boboli w prostokątnej, prostej, drewnianej ramie. Przedstawienie stanowi ujęcie świętego w półpostaci, z głową przechyloną na prawo i wzrokiem skierowanym do góry. Bobola ma prostokątną twarz, uniesione brwi, wąski nos i wyraźnie zaznaczone, zamknięte usta; twarz okala siwa broda, krótkie włosy są zaczesane na boki i do tyłu. Pod szyją widać kawałek czarnej, rozciętej sutanny nałożonej na białą koszulę. Tło jest ciemne, rozjaśnione za otoczoną nimbem głową świętego i bardziej brązowe w dolnej części.
Święty Andrzej Bobola urodził się w 1591 i zmarł w 1657 roku. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, w wieku 20 lat wstąpił do zakonu jezuitów w Wilnie. Był utalentowanym kaznodzieją, nazywano go apostołem Pińszczyzny. Poniósł śmierć męczeńską z rąk Kozaków na rynku Janowa. Kult Boboli rozwijał się w Polsce, Niemczech oraz Austrii od początku XVIII wieku. W ikonografii najpierw przedstawiano go w otoczeniu lub na tle scen męczeństwa, z szablami wbitymi w kark i lewą rękę. Od XIX wieku postać występuje bez towarzyszących mu wcześniej scen. Rysy twarzy, także na wizerunku z Mucharza, odwzorowane bywają najczęściej ze sztychu Girolama Rossiego. Obraz wykazuje cechy malarstwa XIX wieku, autor realistycznie ukazał odkryte partie ciała, bardziej ogólnie potraktował szaty i zastosował ponadczasowe, gładkie tło.
Widoczne sfalowanie i drobne ubytki powierzchni.
Obraz z przedstawieniem św. Andrzeja Boboli został namalowany w XIX wieku, jego autor powtórzył rysy twarzy świętego ukazane na sztychu Girolama Rossiego.
Agata Felczyńska, "Św. Andrzej Bobola", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-andrzej-bobola