Stacje drogi krzyżowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
Męka Pańska rocaille
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/12062
Kategoria
obraz
Ilość
14
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku (po 1765 roku)
Technika i materiał
olej na płótnie; drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, złocenie, polichromowanie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Stacje drogi krzyżowej powstały w drugiej połowie XVIII wieku, ale po 1765 roku. W 1902 roku zostały odzłocone.

Opis

Obrazy w formie stojącego prostokąta, ujęte profilowaną, złoconą ramą w górnej połowie, z trzech stron dekorowaną ornamentem rocaille'owym, z kartuszem zwieńczonym krzyżem, z numerem stacji w polu. Od spodu rocaille'owy kartusz z napisem „STACYA”. Sceny wielofiguralne ukazane na tle pejzażu lub we wnętrzu z widoczną architekturą. Postacie wyobrażone w ekspresyjnym ruchu. Chrystus wyróżniony ze scen ubiorem w postaci jasnoniebieskiej tuniki i bladoróżowego płaszcza lub białego perizonium, z koroną cierniową na głowie.
Kolorystyka obrazów ciemna, w ciepłej, brunatnej tonacji.

Zarys problematyki artystycznej

Stacje drogi krzyżowej tworzy 14 krzyżyków bądź obrazów ilustrujących poszczególne etapy męki Chrystusa od sądu Piłata po złożenie Jezusa w grobie. Wierni przechodząc przez wszystkie stacje dostępują odpustów. Według tradycji zapoczątkowała je sama Matka Boska, która po śmierci Syna przeszła śladami Chrystusa przez jego drogę krzyżową, opłakując wszystkie jej etapy. Droga krzyżowa znana jest od XIII wieku, natomiast rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy utworzyli pierwsze stacje w Jerozolimie, następnie przeszczepili zwyczaj ich wznoszenia i związane z nimi nabożeństwo do Europy, tworząc je w swoich klasztorach. Dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku za odprawianie drogi krzyżowej zaczęto udzielać odpustów.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia złoceń, zabrudzenia.

Streszczenie

Stacje drogi krzyżowej powstały w drugiej połowie XVIII wieku, ale po 1765 roku. Tworzy je 14 krzyżyków bądź obrazów ilustrujących poszczególne etapy męki Chrystusa od sądu Piłata po złożenie Jezusa w grobie. Wierni przechodząc przez wszystkie stacje dostępują odpustów.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Nowowiejski Antoni, "Wykład liturgii Kościoła katolickiego", Warszawa 1893
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne w Łętowni, Kronika parafialna, s. 19.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-22

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności