Portret księdza Józefa Sławińskiego namalował Stanisław Żurawski w 1935 roku.
Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem półpostaci dojrzałego mężczyzny siedzącego na fotelu. Postać zwrócona w trzech czwartych w lewo, obiema rękami trzyma na kolanach zamkniętą księgę. Twarz o rysach portretowych, migdałowatych oczach, zmarszczonych brwiach, dużym nosie i wąskich ustach, okolona siwymi, krótkimi włosami, na głowie łysina. Portretowany ma okulary i ubrany jest w czarną sutannę z pelerynką. Postać ukazana na fioletowo-brązowym tle. Obraz ujęty profilowaną, złoconą ramą, dekorowaną w narożach ornamentem roślinnym.
Józef Sławiński był pierwszym proboszczem w Suchej Beskidzkiej w latach 1929-1938. Był wówczas prezesem Chrześcijańskiego Frontu Gospodarczego w Suchej. Pojawił się we wspomnieniach bł. Piotra Dańkowskiego. Ksiądz Sławiński następnie został proboszczem w Jordanowie, gdzie tę funkcję pełnił w latach 1938-1948. Na okres jego probostwa przypadła okupacja hitlerowska, w kronice parafialnej brak jednak opisów z tego czasu. Z inicjatywy księdza Sławińskiego odnowiono fasadę kościoła w Jordanowie, wybudowano organistówkę oraz organy pneumatyczne. Zmarł 2 sierpnia 1948 i został pochowany w Jordanowie.
Portret Sławińskiego został namalowany w 1935 roku, a więc kiedy był jeszcze proboszczem w Suchej Beskidzkiej. Zapewne zmieniając parafię zabrał go ze sobą do Jordanowa, gdzie znajduje się obecnie.
Przetarcia płótna, pleśń/grzyb pokrywający powierzchnię.
Obraz księdza Józefa Sławińskiego namalował Stanisław Żurawski w 1935 roku. Portret powstał, kiedy Sławiński był jeszcze proboszczem w Suchej Beskidzkiej. Zapewne zmieniając parafię, zabrał go ze sobą do Jordanowa, gdzie był proboszczem w latach 1938-1948.
Paulina Kluz, "Portret księdza Józefa Sławińskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-ksiedza-jozefa-slawinskiego