Portret proboszcza Jana Nowaka powstał w 1904 roku, a wykonał go malarz o inicjałach MS.
Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem półpostaci starszego mężczyzny. Postać zwrócona w trzech czwartych w lewo, obiema rekami podtrzymuje z przodu zamkniętą księgę. Twarz o cechach indywidualnych portretowanego, z wysokim czołem, niewielkich oczach, ściągniętych brwiach, dużym nosie i szerokich, wąskich ustach, okolona siwymi, krótkimi włosami. Ubrany jest w czarną sutannę zapinaną z przodu na guziki, z szerokimi rękawami, zapinanymi na guziki, pod szyją koloratka. Postać ukazana na jednolitym ciemnozielonym tle. W lewym dolnym rogu sygnatura „MS 1904”. Obraz ujęty prostą, drewniana ramą z tabliczką z inskrypcją „A(DMODUM) R(EVERENDUS) D(OMINUS) JOANNES NOWAK / *1816 curatus ab a(nno) 1857 +1881 / Vicedecanus, Benefactor / Pro ecclesia aedificanda”.
Jan Nowak był pierwszym proboszczem nowo utworzonej w 1856 roku parafii w Jordanowie. Urodził się w 1816 roku i pochodził z Wilamowic. Od 1850 roku był pomocnikiem proboszcza w Łętowni w zarządzie kościołem w Jordanowie, podlegającym wówczas pod tę parafię. Proboszczem w Jordanowie został w 1857 roku i był nim aż do dnia śmierci – 15 listopada 1881. Ksiądz Nowak był również wicedziekanem i notariuszem dekanatu Maków. Po śmierci został pochowany w Jordanowie.
Przetarcia i zabrudzenia warstwy malarskiej
Portret proboszcza Jana Nowaka powstał w 1904 roku, a wykonał go malarz o inicjałach MS. Jan Nowak był pierwszym proboszczem nowo utworzonej w 1856 roku parafii w Jordanowie, funkcję tę pełnił w latach 1857-1881.
Paulina Kluz, "Portret księdza Jana Nowaka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-ksiedza-jana-nowaka