Epitafium Jana i Zofii Julianny z Gwierzowiczów Nowakowskich

wapień dębnicki; kucie, złocenie
Paulina Chełmecka
Domena Publiczna

Epitafium w formie kamiennej tablicy w kształcie stojącego prostokąta z rozdzielonym między szóstym a siódmym wierszem motywem ornamentacyjnym napisem „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Zofia Julianna z Gwierzowiczów / Nowakowska / Przeżywszy lat 47. z żalem / Familii pożegnała się z tem światem / Dnia 18. Marca 1807. Roku / Jan Nowakowski przeżywszy / Lat 87. z żalem pozostałych Dzieci / z tem pożegnał się światem Dnia 24. / Października 1820. Roku. Syn / naystarszy Jan Obywatel krakowski / z wdzięczności i dziecinney miłości / położył ten Pomnik Rodzicom swoim. / Prosi Przechodzących o westchnienie do Boga”.

Jedno ze znajdujących się w kościele parafialnym w Myślenicach epitafiów powstało na zlecenie mieszkańca Krakowa, Jana Nowakowskiego celem upamiętnienia jego rodziców – Jana i Zofii Julianny z Gwierzowiczów Nowakowskich.

Dobry.

Paulina Chełmecka, "Epitafium Jana i Zofii Julianny z Gwierzowiczów Nowakowskich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-jana-i-zofii-julianny-z-gwierzowiczow-nowakowskich