Epitafium Marii z Czajkowskich Gorczyńskiej zostało wystawione około 1904 roku przez jej córki.
Epitafium w formie leżącego prostokąta, ujęte grubą ramą, dekorowaną po wewnętrznej stronie maswerkiem. W polu inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / MARYI Z CZAYKOWSKICH / GORCZYŃSKIEJ / NAJCNOTLIWSZEJ ŻONIE – NACZULSZEJ MATCE, BABCE i PRABABCE / DOBRODZIEJCE TEGO KOŚCIOŁA i LUDZKOŚCI. / *14/5 1830 R(OKU) +11/4 1904 R(OKU) / Wystawiają te tablicę wdzięczne córki, / prosząc o modlitwę za jej duszę”.
Maria z Czajkowskich Gorczyńska (14 maja 1830 - 11 kwietnia 1904), od około 1850 roku była żoną Juliana Gorczyńskiego, dziedzica Stryszowa i Dąbrówki. Jedną z jej córek była Rozalia, późniejsza dziedziczka tych dóbr i żona Franciszka Łubieńskiego. Maria Gorczyńska była dobrodziejką kościoła w Stryszowie. Zmarła w wielu 74 lat i została pochowana na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Epitafium w formie prostej tablicy obwiedzionej ramą o cechach neogotyckich (maswerk), stanowi typowy dla XIX wieku przykład wyrobu kamieniarskiego.
Krawędzie epitafium zabrudzone farbą, przetarcia złoceń inskrypcji.
Epitafium Marii z Czajkowskich Gorczyńskiej (14 maja 1830 - 11 kwietnia 1904) zostało wystawione około 1904 roku przez jej córki. Maria od około 1850 roku była żoną Juliana Gorczyńskiego, dziedzica Stryszowa i Dąbrówki. Epitafium w formie prostej tablicy obwiedzionej ramą o cechach neogotyckich (maswerk), stanowi typowy dla XIX wieku przykład wyrobu kamieniarskiego.
Paulina Kluz, "Epitafium Marii z Czajkowskich Gorczyńskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-marii-z-czajkowskich-gorczynskiej