Obraz jest kopią portretu biskupa krakowskiego Jana Latalskiego z kościoła Franciszkanów w Krakowie. Obraz należał do zbiorów kardynała Albina Dunajewskiego.
Popiersie biskupa Jana Latalskiego, zwróconego trzy czwarte w prawo z prawą ręką wzniesioną w geście błogosławieństwa. Twarz szeroka i pokryta licznymi zmarszczkami, oczy wąskie, nos długi. Biskup ubrany jest w czerwoną sutannę, zielony ornat, humerał, infułę oraz białe rękawice, na szyi na zawieszony krzyż pektoralny. Ornat zdobiony we wzorzystą i złoconą dekorację roślinną, a infuła ornamentem rocaille’owym oraz szlachetnymi kamieniami. Tło jednolite, jasnobrązowe. W lewym, górnym narożu obrazu tarcza zwieńczona infułą z godłem herbu Prawdzic oraz syglami „I[OANNES] L[ATALSKI] / E[PISCOPUS] C[RACOVIENSIS]” i datami „1535-1537”. Na odwrociu napis: „I(OANNES) LATALSKI / E(PISCOPUS) C(RACOVIENSIS) / KOPIA / Z KOŚCIOŁA / X.X. FRANCISZKANÓW / W KRAKOWIE / R(OKU) 1883. / L. L.” oraz karteczka z nadrukiem: „Ze zbiorów kardynała Albina Dunajewskiego”. Rama drewniana i profilowana.
Dostateczny, znaczne zabrudzenie powierzchni, wyblakły werniks.
Obraz jest dziewiętnastowieczną kopią portretu biskupa krakowskiego Jana Latalskiego z kościoła Franciszkanów w Krakowie. W lewym, górnym narożu obrazu znajduje się tarcza zwieńczona infułą z godłem herbu Prawdzic oraz syglami „I[OANNES] L[ATALSKI] / E[PISCOPUS] C[RACOVIENSIS]” i datami „1535-1537”. Obraz należał do zbiorów kardynała Albina Dunajewskiego.
Maria Działo, "Portret Jana Latalskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-jana-latalskiego