Portret Jana Latalskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
biskup krakowski portret
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/17760
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1883 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 72,5 cm
wysokość – 93 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 81 cm
Szerokość bez ramy – 60,5 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz jest kopią portretu biskupa krakowskiego Jana Latalskiego z kościoła Franciszkanów w Krakowie. Obraz należał do zbiorów kardynała Albina Dunajewskiego.

Opis

Popiersie biskupa Jana Latalskiego, zwróconego trzy czwarte w prawo z prawą ręką wzniesioną w geście błogosławieństwa. Twarz szeroka i pokryta licznymi zmarszczkami, oczy wąskie, nos długi. Biskup ubrany jest w czerwoną sutannę, zielony ornat, humerał, infułę oraz białe rękawice, na szyi na zawieszony krzyż pektoralny. Ornat zdobiony we wzorzystą i złoconą dekorację roślinną, a infuła ornamentem rocaille’owym oraz szlachetnymi kamieniami. Tło jednolite, jasnobrązowe. W lewym, górnym narożu obrazu tarcza zwieńczona infułą z godłem herbu Prawdzic oraz syglami „I[OANNES] L[ATALSKI] / E[PISCOPUS] C[RACOVIENSIS]” i datami „1535-1537”. Na odwrociu napis: „I(OANNES) LATALSKI / E(PISCOPUS) C(RACOVIENSIS) / KOPIA / Z KOŚCIOŁA / X.X. FRANCISZKANÓW / W KRAKOWIE / R(OKU) 1883. / L. L.” oraz karteczka z nadrukiem: „Ze zbiorów kardynała Albina Dunajewskiego”. Rama drewniana i profilowana.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dostateczny, znaczne zabrudzenie powierzchni, wyblakły werniks.

Streszczenie

Obraz jest dziewiętnastowieczną kopią portretu biskupa krakowskiego Jana Latalskiego z kościoła Franciszkanów w Krakowie. W lewym, górnym narożu obrazu znajduje się tarcza zwieńczona infułą z godłem herbu Prawdzic oraz syglami „I[OANNES] L[ATALSKI] / E[PISCOPUS] C[RACOVIENSIS]” i datami „1535-1537”. Obraz należał do zbiorów kardynała Albina Dunajewskiego.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Portret Jana Latalskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-jana-latalskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności