Obraz jest kopią portretu biskupa Andrzeja Stanisława Załuskiego (1774-1758) z kościoła Franciszkanów w Krakowie. Należał do zbiorów kardynała Albina Dunajewskiego.
Biskup zwrócony jest trzy czwarte w prawo z prawą ręką wzniesioną w geście błogosławieństwa, lewa dłoń zaciśnięta. Twarz szeroka, delikatnie zarumieniona, oczy wąskie, nos długi; na głowie ma założoną siwą perukę zasłaniającą uszy. Biskup ubrany jest w rokietę, kapę, pod szyją ma założony humerał i zawieszony krzyż pektoralny. Tło jednolite, zielone. W prawym, górnym narożu obrazu tarcza ujęta labrami i zwieńczona infułą z godłem herbu Junosza oraz skrzyżowanymi pastorałem i mieczem i syglami „S[TANISLAUS] Z[AŁUSKI] / E[PISCOPUS] C[RACOVIENSIS]” i daty „1694-1758”. Na odwrociu napis: „KOPIA / Z KOŚCIOŁA / X.X. FRANCISZKANÓW / W KRAKOWIE / R(OK) 1882. / L. L.”. Rama drewniana i profilowana.
Maria Działo, "Portret biskupa Andrzeja Stanisława Załuskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-biskupa-andrzeja-stanislawa-zaluskiego