Ołtarz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
tatrzański
Gmina
Bukowina Tatrzańska
Miejscowość
Jurgów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Białka Tatrzańska
Parafia
Św. Sebastiana
Tagi
kapliczka przydrożna Matka Boska Niepokalanie Poczęta ołtarz boczny
Miejsce przechowywania
kaplica przydrożna
Identyfikator
DZIELO/14262
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Nastawa ołtarzowa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem. Ołtarz drewniany, prostopadłościenny, z drewnianą mensą. Antepedium w formie leżącego prostokąta obwiedzione profilem, z monogramem maryjnym po środku. Retabulum na niskim cokole, flankowane parą pilastrów przechodzących dołem w cokoły dla figur św. Wincentego Ferreriusza po lewej stronie i św. Jacka po prawej i konsole podtrzymujące fragmenty belkowania górą. Po dwóch stronach ażurowe uszaki utworzone z wici akantowej. Na konsolach umieszczono siedzące na chmurach aniołki wskazujące na Trójcę Świętą w zwieńczeniu. W dolnej części sceny stoją naprzeciwko siebie Chrystus oraz Bóg Ojciec stąpający po granatowych chmurach, ponad nimi unosi się gołębica Ducha Świętego na tle glorii promienistej, otoczona obłokami. Zwieńczenie zamknięte spływami wolutowymi dekorowanymi liśćmi. Nisza ujęta profilowaną ramą w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami spiętą u góry ornamentem rocaille’owym. W niszy rzeźba Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Struktura polichromowana na kolor biały, detale i ornamentyka złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz w kaplicy św. Józefa formą nawiązuje do ołtarzy bocznych jurgowskiego kościoła, powtarza za nimi kształt niszy oraz sposób ustawienia figur flankujących główne przedstawienie, oraz do pewnego stopnia kształt zwieńczenia. Wypełniające go rzeźby wykazują cechy sztuki ludowej – mają sztywne pozy oraz schematycznie oddany układ ciała i fałdy szat. Centralnie umieszczona figura Matki Boskiej charakteryzuje się największą dbałością o detal. Nie jest znany autor ołtarza, jednak na pewno inspirował się on wyposażeniem kościoła św. Sebastiana.

Streszczenie

Ołtarz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej znajdujący się w kapliczce przydrożnej został wykonany najpewniej w XIX wieku. Jego autor, choć nie jest znany z nazwiska, niewątpliwie inspirował się kształtem ołtarzy stanowiących wyposażenie jurgowskiego kościoła św. Sebastiana.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Ołtarz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-matki-boskiej-niepokalanie-poczetej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności