Ołtarz główny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Pcim
Miejscowość
Stróża
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Pcim
Parafia
Najświętszej Marii Panny Królowej Polski
Tagi
snycerstwo małopolskie styl eklektyczny sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
kościół, prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/12803
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
początek XX wieku (przed 1908 rokiem)
Technika i materiał
drewno cięte, rzeźbione i złocone; techniki snycerskie
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz główny jak i ołtarze boczne są współczesne kościołowi Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Stróży, który został wybudowany w latach 1906-1909. Świątynia została konsekrowana w 1908 roku, więc można przypuszczać, że kościół był już wówczas wyposażony w ołtarze.

Opis

Ołtarz architektoniczny, trójosiowy, dwukondygnacyjny ze zwieńczeniem, ujęty ażurowymi uszami utworzonymi z akantu oraz wstęgi regencyjnej. Mensa prostopadłościenna; antepedium drewniane z dekoracją płycinową, artykułowane pilastrami o kanelowanych trzonach. Centralna płycina w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego od góry i dołu łukiem wyniesionym; w jej wnętrzu złocony krzyż. Tabernakulum dwukondygnacyjne, jednodrzwiczkowe z tronem wystawienia ujętym złoconymi kolumienkami dźwigającymi srebrzony baldachim w formie kopuły flankowanej akantowymi wolutami. Arkada ujmująca tron wystawienia o wykroju trójliścia, w podniebiu dekorowana złoconą muszą palmetową, poniżej której złocony monogram IHS na niebieskim tle. Drzwiczki tabernakulum złocone z umieszczonym centralnie kielichem z hostią ujętym płyciną w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego półkoliście. Nastawa na wysokim, dwukondygnacyjnym cokole o podziałach architektonicznych. Kondygnacja druga artykułowana zwielokrotnionymi pilastrami o trzonach dekorowanych maswerkiem, pomiędzy którymi półkoliste arkadki wypełnione akantem, ujęte wąskimi, złoconymi kolumienkami. Cokół zwieńczony fryzem dekorowanym rozetkami i profilowanym gzymsem. W polu głównym ołtarza nisza w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym ujęta smukłymi, złoconymi kolumienkami wspierającymi bogato dekorowaną ornamentem roślinnym, kostkowaniem i rozetkami arkadę. W polu obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem na złoconym tle. Oś środkowa ołtarza wyższa i szersza od bocznych, ujęta złoconymi kolumnami o korynckich kapitelach dźwigających pełne, wyłamane na osiach kolumn, belkowanie. Fryz dekorowany liśćmi akantu oraz rozetkami. Osie boczne ujęte mniejszymi, złoconymi kolumienkami, dźwigającymi półkolisty łuk. W niszach pomiędzy nimi złocona, dekoracja akantowa o pasowym przebiegu. Kondygnacja druga ujęta złoconymi kolumienkami o korynckich kapitelach oraz ażurowymi uszami utworzonymi z akantu oraz wstęgi regencyjnej, zwieńczona równoramiennym krzyżem dekorowanym rozetkami. W polu obraz w kształcie stojącego prostokąta przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Obraz ujęty półkolistą arkadą bogato dekorowaną ornamentem roślinnym, rozetkami oraz fryzem arkadkowym, wspartą na smukłych, złoconych kolumienkach. Struktura ołtarza malowana w kolorze ciemnobrązowym, ornamentyka oraz detale elementów architektonicznych złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Jak już wspomniano, omawiany ołtarz jest współczesny kościołowi, w którym się znajduje i powstał w pierwszej dekadzie XX wieku (zapewne przed 1908 rokiem). Autor projektu i wykonawca ołtarza nie jest niestety znany. Nastawa główna reprezentuje styl eklektyczny, ołtarze boczne neobarokowy.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Omawiany ołtarz jest współczesny kościołowi, w którym się znajduje i powstał w pierwszej dekadzie XX wieku (zapewne przed 1908 rokiem). Autor projektu i wykonawca ołtarza nie jest niestety znany. Nastawa główna reprezentuje styl eklektyczny, ołtarze boczne neobarokowy.

Bibliografia

Sadowski Piotr, "Gmina Pcim. Monografia geograficzno-historyczna", Pcim 2003
Natanek Piotr, "Informator Archidiecezji Krakowskiej 2000. Parafie i kościoły", Kraków 2000

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Ołtarz główny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-glowny-17

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności