Ołtarz boczny północny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Pcim
Miejscowość
Stróża
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Pcim
Parafia
Najświętszej Marii Panny Królowej Polski
Tagi
neobarok snycerstwo małopolskie styl neobarokowy sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
kościół, nawa
Identyfikator
DZIELO/12801
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
początek XX wieku (przed 1908 rokiem)
Technika i materiał
drewno cięte, rzeźbione i złocone; techniki snycerskie
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz główny jak i ołtarze boczne są współczesne kościołowi Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Stróży, który został wybudowany w latach 1906-1909. Świątynia została konsekrowana w 1908 roku, więc można przypuszczać, że kościół był już wówczas wyposażony w ołtarze.

Opis

Ołtarz przyścienny, architektoniczny, jednoosiowy, jednokondygnacyjny ze zwieńczeniem. Mensa prostopadłościenna z kamiennym portatylem, zamknięta wydatnym, profilowanym gzymsem wspartym na dwóch parach złoconych półkolumn. Pośrodku antepedium czworolistne, srebrzone i złocone pole z monogramem IHS i czterema gwiazdami. Tabernakulum prostopadłościenne, ujęte złoconymi kolumienkami dźwigającymi profilowany gzyms. Drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego półkoliście. Retabulum ujęte parą złoconych kolumn korynckich ustawionych na tle pary pilastrów w dolnej części trzonu przechodzących w woluty. Podpory ustawione na cokole wspierają odcinki wyłamanego belkowania, na którym ustawione są złocone wazony. W partii gzymsu złocone kostkowanie. Zwieńczenie ujęte akantowymi spływami wolutowymi; pośrodku owalne pole ze złoconym monogramem IHS umieszczonym na srebrzonym tle. Zwieńczenie zamknięte profilowanym gzymsem wyginającym się w kształt łuku nadwieszonego i umieszczonym w osi ołtarza krzyżem o trójlistnych zakończeniach ramion. W polu głównym ołtarza obraz z przedstawieniem Najświętszego Serca Jezusa ujęty prostokątną, profilowaną ramą zamkniętą łukiem półkolistym. Cokół nastawy dekorowany rzeźbionym ornamentem roślinnym. Całość struktury ołtarza lakierowana w odcieniu ciemnobrązowym, detal architektoniczny pozłacany i posrebrzany.

Zarys problematyki artystycznej

Jak już wspomniano, omawiany ołtarz jest współczesny kościołowi, w którym się znajduje i powstał w pierwszej dekadzie XX wieku (zapewne przed 1908 rokiem). Autor projektu i wykonawca ołtarza nie jest niestety znany. Nastawa główna reprezentuje styl eklektyczny, oba ołtarze boczne neobarokowy.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Omawiany ołtarz jest współczesny kościołowi, w którym się znajduje i powstał w pierwszej dekadzie XX wieku (zapewne przed 1908 rokiem). Autor projektu i wykonawca ołtarza nie jest niestety znany. Nastawa główna reprezentuje styl eklektyczny, ołtarze boczne neobarokowy.

Bibliografia

Sadowski Piotr, "Gmina Pcim. Monografia geograficzno-historyczna", Pcim 2003
Natanek Piotr, "Informator Archidiecezji Krakowskiej 2000. Parafie i kościoły", Kraków 2000

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Ołtarz boczny północny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-polnocny-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności